Facebook Google+ Twitter

Przegoniliśmy Norwegię?

Czterdzieści lat temu też byliśmy gospodarczą potęgą. Jakoś niewiele z tego zostało...

Z Angory nr 3 dowiedziałem się, że produkt krajowy brutto naszego kraju będzie wyższy niż w Norwegii. Tygodnik ten podaje za portalem Forsal.pl następujące dane:
(…) Polski produkt krajowy brutto urośnie do 544 mld dolarów, natomiast norweski osiągnie wielkość tylko 526,9 mld. Wyprzedzamy Norwegów nie po raz pierwszy. Możemy mieć powód do dumy.

Nie bardzo rozumiem, z czego mamy się cieszyć. Może z tego, że średnie zarobki wynoszą u nas niespełna cztery tysiące złotych, a w Norwegii ponad osiemnaście tysięcy w przeliczeniu na naszą walutę? A może z tego, że za średnie wynagrodzenie możemy nabyć np. 1400 litrów mleka, podczas gdy mieszkańcy Norwegii cztery razy tyle?

Owszem, nasz PKB w ujęciu nominalnym jest zbliżony do norweskiego, ale jeżeli spojrzymy na wskaźnik per capita, to wyjdzie, że mamy na głowę statystycznego mieszkańca tylko 20 592 USD, podczas gdy Norwegowie ponad 55 tysięcy. W efekcie my zajmujemy 47. pozycję na świecie, a oni 4.

Po co więc stroszyć piórka i chwalić się wskaźnikami, które mają się nijak do realnego życia? Podobną propagandę przeżywaliśmy już za czasów pierwszego górnika PRL. A co dziś zostało z tamtych „sukcesów?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tak jak w dowcipie z czasów Gomułki i jego przemówień, gdy chciał pokazać jak to się dziarsko rozwijamy i powiedział, że "jeszcze niedawno staliśmy nad przepaścią, ale dokonaliśmy ogromnego skoku naprzód" - mniej więcej taki sens wynikał z jego wypowiedzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Stefanie, niektórzy widzą hasło "Polska wyprzedzi Norwegię w PKB" i przyjmują ją bezmyślnie do wiadomości. Rostowski z Tuskiem skwapliwie to wykorzystali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Liczby nie kłamią. Jeśli ma się podstawową wiedzę, choćby taką, ile mniej więcej ludzi ma Polska, a ile Norwegia, to taka informacja w błąd nie wprowadzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.