Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Przejażdżka" - zbrodnia nie popłaca

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
okładka
okładka Replika
"Przejażdżka" Jacka Ketchuma to thriller oparty na kilku autentycznych wydarzeniach, które zostały ze sobą połączone niczym elementy układanki w jedną mroczną historię.

Wyobraźmy sobie, że ktoś nas dręczy psychicznie i fizycznie, że policja, ani sąd nie mogą nic w tej sprawie zrobić, bo oprawca ma w nosie nakazy. Jedynym wyjściem jest zabicie dręczyciela, który inaczej nie da nam spokoju. Właśnie przed takim problemem stanęła Carol i jej ukochany Lee, bohaterowie "Przejażdżki". Niestety nie przewidzieli jednego - że ktoś zobaczy ich czyn i wykorzysta to do swoich celów.

Głównym bohaterem jest Wayne, barman, który nie jest mistrzem w swoim fachu - nalewał za mało i kiepsko, i dodawał o wiele za dużo lodu, i nigdy nie stawiał kolejki na koszt firmy, obojętnie jak długo się tam siedziało. Jest raczej przeciętnym człowiekiem, którego przeoczyłoby się na ulicy. Skrywa jednak pewien mroczny sekret - marzy o popełnieniu morderstwa, jednak zawsze tchórzy w ostatniej chwili.

Ostatnio o mało nie zadusił swojej dziewczyny, która nie spodziewała się ataku. Po tym incydencie Wayne zauważył pewną parę, która na jego oczach zamordowała jakiegoś mężczyznę. Wayne rozpoznał w jednym ze sprawców klienta baru, w którym pracuje. Zdarzenie to wpłynęło na jego psychikę i podjudziło mordercze skłonności. Od dwóch nocy dosłownie nie myślał o niczym innym. Było coś, czego oczekiwał od nich. Nie wiedział dokładnie, co to takiego. COŚ. Wkradło się i wciskało w jego sen, w myśli za dnia. To uczucie pojawiało się i znikało. Było wszędzie. W jego głowie zrodził się chory plan koszmarnej przejażdżki...

"Przejażdżka" to thriller oparty na autentycznych wydarzeniach, który budzi wiele emocji - głównie przerażenie okrucieństwem i współczucie dla ofiar. Autor ma niesamowity talent do łączenia prawdziwych historii z fikcją.

Ketchum zainspirował się powieścią "Bestia ludzka" Emila Zoli. Główny bohater był świadkiem morderstwa, które zobaczył w oknie przejeżdżającego pociągu. Sam od zawsze chciał kogoś zabić, jednak nie miał odwagi. I na tym podobieństwa się kończą, gdyż Zola poszedł w innym kierunku. Postać Wayne'a to połączenie dwóch kryminalistów - Howarda Unruha (który prowadził listę wrogów i przy każdym pisał ODWET, pewnego dnia w ciągu 12 minut zabił 13 osób) i Thomasa Eugene'a Brauna (który wraz z Leonardem Mainem wyjechali na drogę międzystanową, by zabijać bez konkretnego powodu).
Książkę czyta się jednym tchem, gdyż jest napisana lekki, obrazowym językiem, a opisywana historia jest niezwykle wciągająca. Trudno odłożyć tę powieść choćby na chwilę, gdyż czytelnik zastanawia się, co się jeszcze wydarzy.

Walorem lektury jest to, że poznajemy motywacje Carol i Lee, który nie mogli uwolnić się od przeszłości Carol i jej byłego męża-psychopaty, a także policjanta Rule'a, który z powodu swoich osobistych problemów chodzi do terapeuty.

Stephen King powiedział o tym autorze: Kto jest najbardziej przerażającym facetem w Ameryce? Prawdopodobnie Jack Ketchum. I coś w tym jest. Ketchum potrafi zaskoczyć i sprawić, że czytelnik zaczyna się bać. W dodatku, umiejętnie buduje napięcie poprzez nagłe zwroty akcji i dawkowanie informacji. Nie jest to jednak powieść nie dla każdego z uwagi na brutalne opisy morderstw, które mogą być zbyt szczegółowe dla wrażliwych czytelników.

Warto wspomnieć, że do powieści dołączono opowiadanie "Chwasty", które dostarczy równie silnych emocji jak "Przejażdżka". Głównymi bohaterami są małżonkowie - Sherry i Owen, którzy dokonują brutalnych i perwersyjnych czynów na niewinnych ludziach - i czerpią z tego przyjemność. Polecam tę książkę miłośnikom mocnych thrillerów i osobom o silnych nerwach.

Jack Ketchum (właściwie Dallas William Mayr) jest amerykańskim pisarzem, specjalizującym się w powieściach grozy. Zanim zaczął pisać, był aktorem, piosenkarzem, sprzedawcą, agentem literackim i nauczycielem. Zadebiutował w 1980 roku powieścią "Poza sezonem", która należy do cyklu o kanibalach. Na swoim koncie ma także m.in. "Jedyne dziecko" oraz zbiór opowiadań "Prawo do życia". Kilka jego powieści zostało zekranizowanych, w tym: "Dziewczyna z sąsiedztwa", "Straceni", "Rudy" oraz "Potomstwo".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto