Facebook Google+ Twitter

Przejmująca historia Jamala Malika, czyli "Slumdog Millionaire"

Jamal zamieszkuje slumsy. Ukończywszy 18 lat dostaje swoją szansę w programie "Milionerzy". Szansę na lepsze życie, czy też może szansę na... życie. Problem w tym, że aby spełnić swe marzenie musi odpowiadać na pytania.

 / Fot. PlakatWyobraźmy sobie, że od urodzenia mieszkamy w dzielnicy slumsów. Otacza nas bieda, głód, który doprowadza do wytworzenia się grup przestępczych. Nie mamy własnego miejsca. Nie chcemy brnąć w ślepy zaułek, choć życie nie daje nam żadnej alternatywy. Daje nam za to na każdym kroku w kość. Więzy rodzinne rozpadają się. Zostajemy sami. Pozostaje strach, nienawiść, poczucie samotności. Tak wygląda życie Jamala zamieszkującego indyjskie slumsy. Tak wygląda, ale do czasu.

Jamal dostaje szansę od losu. Tą szansą jest program "Milionerzy". Od nowego życia dzieli chłopca tylko 15 pytań. Tylko, że w jego przypadku "tylko 15 pytań" to "aż 15 pytań". Jaką wiedzę może posiadać osiemnastolatek, który wychował się w slumsach? Jedynie taką, którą zdołał wynieść z doświadczeń, przeżyć związanych z własnym niełatwym życiem. Okazuje się ona wystarczająca, by odpowiadać na kolejne pytania i dotrzeć aż do ostatniego. Wystarczająca również, by chłopak został oskarżony o oszustwo. Czy zdoła odpowiedzieć na ostatnie pytanie?

Jamala poznajemy od jego najmłodszych lat. Danny Boyle wciąga nas w historię, doskonale rozporządzając wydarzeniami, mieszając retrospekcje z czasem rzeczywistym, wspomnienia z teraźniejszością. Widz nie może oderwać wzroku od ekranu. Machina projekcji identyfikacji w tym przypadku działa doskonale. Kiedy Jamal odpowiada na pytanie, przeżywamy tą chwilę wraz z nim. Kiedy dostaje w twarz, również i my czujemy się upokorzeni. Z początku obojętna nam postać, z każdą minutą staje się „naszym bohaterem.”

Zbudowanie scenariusza na zasadzie opozycji: zło i dobro nie jest niczym nowym, ale tutaj opozycja ta jest perfekcyjnie sfunkcjonalizowana. Dobrem jest teleturniej, złem całe dotychczasowe życie. Mieszają się w nas odmienne uczucia. Boyle dawkuje emocje widzów w tak niezwykły sposób, że z kina wychodzimy uradowani tak wielce, jakbyśmy to my wygrali kilka chwil temu program. Autentyczność historii podkreślana jest również perfekcyjnymi zdjęciami, gdzie nie ma jednego zbędnego ujęcia. Znakomicie dopasowana muzyka ilustracyjna wspomaga nasze przeżycia, a to powoduje, że po obejrzeniu filmu czujemy duży przypływ pozytywnej energii.

Czy Jamal odpowie na ostatnie pytanie? O tym będzie można przekonać się w kinie. Polska premiera 28 lutego. Tydzień wcześniej poznamy odpowiedź na inne pytanie. Ile Oscarów przyzna temu obrazowi Amerykańska Akademia Filmowa.

Warto wspomnieć, że po raz pierwszy "Slumdog Millionaire" został pokazany polskiej publiczności w grudniu ubiegłego roku podczas festiwalu Plus Camerimage. Film wygrał konkurs główny i otrzymał Złotą Żabę, a operator Anthony Dod Mantle niezwykle gromkie brawa od publiczności zachwyconej obrazem. Film zdobył również cztery Złote Globy za: muzykę, scenariusz, reżyserię i najlepszy dramat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.