Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13971 miejsce

Przekaż 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego w Bytomiu

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś komu przekazać 1 proc. ze swego podatku, to zerknij na wykaz organizacji pożytku publicznego w Twoim mieście. W Bytomiu odbyło się spotkanie prezydenta miasta Piotra Koja z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Jeśli nie zdecydowałeś komu przeznaczyć 1% Twego podatku, przekaż go OPP / Fot. http://images44.fotosik.pl/44/f26e4368a4ee469e.jpeg17 lutego w Biurze Promocji Bytomia odbyło się spotkanie prezydenta miasta Piotra Koja z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Jednym z celów spotkania było m.in. zwrócenie się z apelem do społeczeństwa za pośrednictwem mediów o przekazanie 1 proc. swego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Dzięki znowelizowanej od 2008 roku ustawie o PIT, zmieniającej zasady przekazywania środków dla organizacji pożytku publicznego, podatnik nie musi po obliczeniu należnego podatku odliczać z niego 1% i wpłacać na konto wybranej organizacji. To urząd skarbowy w imieniu podatnika przelewa zadysponowaną przezeń kwotę dla wybranej organizacji pożytku publicznego.

Organizacje, które chcą otrzymywać 1% podatku, muszą mieć status organizacji pożytku publicznego, jak również zobowiązane są do złożenia sprawozdania za ubiegły rok oraz opublikowania go na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ciągu 15 dni od zatwierdzenia przez zarząd organizacji. Ponadto w Krajowym Rejestrze Sądowym nie może być informacji o rozpoczęciu likwidacji lub o ogłoszeniu upadłości Organizacji. Od lewej: Alicja Brzan-Kloś z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, prezydent miasta Piotr Koj, Andrzej Łabądź z ośrodka "Szansa" oraz rzecznik UM Katarzyna Krzemińska-Kruczek / Fot. Piotr A.Jeleń

Jak powiedział prezydent Piotr Koj: - Raz do roku można bezboleśnie, bezproblemowo, wesprzeć organizację pożytku publicznego, chociaż w dalszym ciągu w świadomości społeczeństwa decyzja ta nie jest "zakorzeniona". Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że organizacje pożytku publicznego opierają się na wolontariacie, jednak i tutaj potrzebne są środki finansowe, co oznacza, że każdy przekazany 1 proc. podatku pozwoli wspomnianym organizacjom na sprawniejsze funkcjonowanie, dlatego też gorąco wszystkich namawiam do jego przekazania. Ogromną rolę w tej kwestii mają do spełnienia media, poprzez rozpowszechnianie tego typu przedsięwzięć, do których gorąco zachęcam bytomian i nie tylko, by 1% podatku przekazywali organizacjom pożytku publicznego.

Prezydent Koj zwrócił także uwagę na udział społeczności lokalnej we wszelkich organizacjach pozarządowych, na zaangażowanie się w niesienie pomocy innym, w wychowywanie młodzieży ze szczególnym zwróceniem uwagi na wrażliwość innych.

- Śląskie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Drohobyckiej, to organizacja, której działalność jest dość specyficzna - mówiła prezes Alicja Brzan-Kloś. Skupia wokół siebie przede wszystkim osoby starsze, które mają sentyment do Kresów z reguły stamtąd pochodzące. Alicja Brzan-Kloś prezes Koła Terenowego Śląskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej w Bytomiu, inicjatorka akcji "Podaruj znicz na Kresy" / Fot. Piotr A.JeleńWspółpraca z tymi osobami pozwoliła stowarzyszeniu na wciągnięcie ich do różnych projektów. A są to m.in.: projekt "Wiosna w naszych sercach" - zbiórka artykułów i materiałów szkolnych, w okresie letnim nauka języka polskiego prowadzona przez bytomskich nauczycieli a także akcja "Podaruj znicz na Kresy" - dodaje Alicja Brzan-Kloś.

Podpisano także umowę z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dotyczącą opieki nad zajęciami fakultatywnymi z języka polskiego w jednej ze szkół Drohobycza, co pozwoliło na zabezpieczenie materiałów dla nauczycieli, jak również podwyższenie ich kwalifikacji.

Śląski Oddział Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci - Ośrodek Rodzin Zastępczych "Szansa" w Bytomiu

Jak poinformował jego dyrektor Andrzej Łabądź, ośrodek działa od 16 lat i jest przeznaczony dla dzieci z rodzin ubogich, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ośrodek "Szansa" działa w obszarze pomocy społecznej, mając za zadanie promowanie rodzicielstwa zastępczego, z którego w coraz większej mierze korzysta nasze społeczeństwo w celu przysposobienia dzieci. W ciągu istnienia ośrodka ponad 100 rodzin uzyskało możliwość adoptowania dzieci, które mogły znaleźć nową, szczęśliwą rodzinę.Andrzej Łabądź ze Śląskiego Oddziału Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci -Ośrodek Rodzin Zastępczych "Szansa" w Bytomiu. / Fot. Piotr A.Jeleń

Na podstawie umowy z miastem w ośrodku powstał pierwszy rodzinny dom dziecka, placówka dla dzieci ubogich z terenu Bytomia, a docelowa umowa przewiduje, że powstaną jeszcze dwa takie domy rodzinne z których kolejny już w tym roku. Dyrektor Łabądź ceni sobie współpracę z władzami Bytomia w tym zakresie, zwłaszcza, że powoływanie placówek rodzinnych w takiej aglomeracji, jak śląska nie jest chlebem powszednim.

"Budujmy społeczeństwo obywatelskie, wspierające m.in. organizacje pozarządowe oraz apelujmy o większą aktywność mieszkańców" - tymi słowami spuentował spotkanie Piotr Koj.

Wykaz bytomskich organizacji pożytku publicznego :OPP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.