Facebook Google+ Twitter

Przekaż 1 procent swojego podatku i pomóż lepiej pomagać

Zbliża się termin corocznych rozliczeń z fiskusem. Możesz zdecydować, jak wykorzystać 1 procent swojego podatku. Nasz poradnik wyjaśni ci, jak przekazać go najbardziej potrzebującym.

Zgodnie z obowiązującym już od 2004 roku prawem, osoba fizyczna rozliczająca się z fiskusem może pomniejszyć wartość swojego podatku o 1 procent - i przekazać tę część wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Ustawodawca pozostawił nam dowolność w wyborze organizacji, jednak sposób dokonania wpłaty budzi mieszane uczucia. Dzieje się tak, ponieważ musimy sami wyliczyć kwotę datku oraz osobiście wpłacić ją na poczcie czy w banku. Możemy nawet podzielić tę kwotę między kilka wybranych organizacji. Po kolei...

Jak przekazać 1 procent swojego podatku?


Na początku musimy wybrać organizację, którą chcemy wesprzeć. Jeśli masz na myśli konkretną organizację, najprościej będzie sprawdzić na jej stronie internetowej, w jaki sposób przekazać dotację. Mnóstwo najbardziej znanych podmiotów trzeciego sektora posiada na swoich stronach informację o tym, jak przekazać podatek.

Jeśli nie wiesz, komu pomóc, poszukaj odpowiedniej organizacji w internecie. Bazę organizacji znajdziesz na stronach rządowych lub niezależnych . Można oczywiście wpłacić pieniądze dla dowolnej ilości organizacji. Pamiętaj jedynie, że wybierając daną organizację pomagasz realizować jej cele statutowe.

Po podjęciu decyzji będziesz musiał znać wszystkie dane potrzebne do wpłacenia pieniędzy na poczcie czy dokonania przelewu. Odpisowi podlega 1 procent podatku, dlatego będziesz musiał policzyć swoje podatki za ubiegły rok. Możesz rzecz jasna wpłacić dowolnie dużo, odpisowi podlega tylko 1 procent . W tytule przelewu napisz "wpłata 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego".

Jak wypełnić PIT?


Po tym, jak dokonasz przelewu wybranej organizacji, pozostaje jeszcze poinformowanie o tym Urzędu Skarbowego. Jak to zrobić? Oczywiście w zeznaniu podatkowym za ubiegły rok - czyli na druku PIT.
W formularzu PIT znajdziesz rubrykę "Kwota 1 procent zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego" - to tam trzeba wpisać wartość 1 procent przelaną dla danej organizacji (pamiętaj, że wpisywaną kwotę zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół).

Co dalej? Jeśli mamy nadpłatę podatku, to urząd doliczy do niej nasz 1 procent - jeśli niedopłatę, odliczy.

Dlaczego to ważne?


Wiele organizacji pożytku publicznego działa prężnie dzięki reklamie i szeroko nagłaśnianym akcjom. Inne organizacje, na przykład lokalne, są często uzależnione od lokalnych darczyńców. Aby realizować swoje cele statutowe muszą pozyskiwać środki od nas - podatników. W Polsce działa ponad 5 tysięcy organizacji pożytku publicznego.

W ubiegłym roku ponad milion osób skorzystało z odpisu 1 procent swojego podatku. W tym roku i ty dołącz do darczyńców. Dzięki naszym wpłatom, organizacje mogą pomagać innym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Godz. 09:41 - licznik znikł ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Godz. 9.21 - ilość wyświetleń - 1 !!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oliwio, przepraszam, że na Twoim artykule testuję system działania licznika wejść. Godz. 8.55 - 19 wejść. Zobaczymy co się zmieni?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja jako "pozarządówka" czepne się stwierdzenia strona "niezależna" - dziwnie się to wygląda. Jak już to strona pozarządowa :-] Poza tym nadal wiele organizacji nie umie zrealizować skutecznej kampanii 1%... Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że nie wszystkie organizacje mogą liczyć na 1%...

Komentarz został ukrytyrozwiń

wpłacaj, bo i na Ciebie może kiedyś będą wpłacać:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykul w slusznej sprawie. Ja również zachęcam do korzystania z tej możliwości... organizacji dzialających w szczytnym celu nie brakuje. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.