Facebook Google+ Twitter

Przekazanie munduru gen. Sosnkowskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-01 22:38

Uroczystym przekazaniem munduru generała Kazimierza Sosnkowskiego uczciły dwa warszawskie muzea 69. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Mundur od lat 80. ubiegłego wieku znajdował się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Zgodnie z wolą rodziny generała od dziś wzbogaci ekspozycje Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jest to jeden z kilku mundurów generała Sosnkowskiego, który zachował się do dzisiejszych czasów, ale kustosz z Muzeum Wojska Polskiego Iwona Sobierajska zapewnia, że jest niezwykły. Jest to mundur typu brytyjskiego, ale z polskimi oznaczeniami, jak barwy generalskie, lampasy czy guziki z polskimi orłami.

Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski przypomina, że żona generała Sosnkowskiego przekazała wiele pamiątek po mężu do Muzeum Wojska Polskiego. Chciała jednak, aby jeden z mundurów znalazł się kiedyś w nowym muzeum upamiętniającym warszawskich powstańców. Ukielski podkreśla, że było to w czasie, kiedy budowa Muzeum Powstania Warszawskiego nie było jeszcze planowana.

Kazimierz Sosnkowski był żołnierzem Legionów i bliskim współpracownikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Walczył w kampanii wrześniowej, między innymi w obronie Lwowa. W czasie hitlerowskiej okupacji założył Związek Walki Czynnej i był w ramach rządu londyńskiego Wodzem Naczelnym Polskich Sił Zbrojnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.