Facebook Google+ Twitter

Przekleństwo nowoczesności

Naukowcy twierdzą, że postęp techniczny zmniejsza odległości pomiędzy ludźmi. To prawda, że możemy łatwo komunikować się ze znajomymi na końcu świata. Nie jesteśmy jednak w stanie porozumieć się z najbliższymi osobami, które są w zasięgu ręki.

Komórka ponad wszystko
Dążenia do opanowania sił natury czy prześcignięcia czasu należały zawsze do pragnień człowieka. Już od czasów starożytnych wynalazki techniki przynosiły jednak ludzkości zarówno pożytek jak i negatywne skutki. Obecnie z dnia na dzień pojawiają się nowinki techniczne o których niedawno mogliśmy tylko pomarzyć.

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić życie bez komputera. Przywiązanie do telefonu komórkowego jest natomiast tak silne, że niektórzy nazywają go przedłużeniem własnej ręki. Dzieci spędzają niezliczoną ilość godzin przed telewizorem lub przy grach komputerowych. Wielu nastolatków nie jest w stanie przeżyć dnia bez komórki. Co istotne, pasja do elektronicznych zabawek nie jest tylko udziałem nieletnich, ale coraz częściej również i dorosłych.

Rodzina na odległość
Nowoczesna technika wzbogaca nasze życie, ale jednocześnie zmienia je nie do poznania. Rodzina i społeczeństwo zostają pozbawione wartości moralnych, które są podstawą do ich sprawnego funkcjonowania. Nowa rzeczywistość zmusza nas do zaakceptowania odmiennych od tradycyjnych form komunikowania się, przeciwdziałających tworzeniu silnych więzi międzyludzkich. Kontakty rodzinne coraz bardziej zaczynają ograniczać się do porannych pozdrowień i wieczornego "dobranoc". Coraz trudniej jest dzieciom rozmawiać z własnymi rodzicami. Dochodzi nawet do tak skrajnych wypadków, że kontakt ten to tylko wiadomości przesłane telefonem. I to nawet w sytuacji, kiedy rodziców i dzieci dzielą tylko jedne drzwi.

Dzieci przestają reagować na świat zewnętrzny, pochłonięte zupełnie swoimi urządzeniami elektronicznymi. Podczas gdy medialne przekazy informacji zwiększają swoje natężenie, wszelkie inne informacje okazują się dla dzieci niegodne uwagi i nieciekawe. Popularne dawniej bajki nie są już w stanie wygrać ze współczesnymi filmami fantastycznymi, gdzie akcja zmienia się z sekundy na sekundę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.10.2010 18:29

Troszeczkę na ten temat wspomniałem tu - link Wszystko jednak zależy od nas samych, jaki sobie zgotujemy los, sobie i naszym przyszłym pokoleniom. 5* ode mnie za temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nowoczesne technologie coraz powszechniej zastępują szare komórki.
Człowiek naciskając klawisze, czy inne sensory, otrzymuje gotowca bez wysiłku myślenia. Czyżby na końcu czekał nas podział na kastę wynalazców i mechanicznie konsumującą resztę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tzw. "amerykańscy naukowcy" próbowali odszukać korelację między ilością sklepów firmy Apple (iStore'ów), a wyludnieniem kościołów i zborów. Podobno znaleźli zależność: im więcej iStore'ów tym mniej kościołów. To jednak zbyt prosty wniosek. To nie internet/telefony/elektornika prowadzi do laicyzacji czy wszelkich zjawisk negatywnych. Człowiek staje się rzec można coraz mądrzejszy technologicznie, niekoniecznie mądrzejszy życiowo. Jednak na każdym etapie dziejów pojawiały się "przeszkadzajki", które angażowały go mniej lub bardziej i na różną skalę. Dla mnie osobiście "nowoczesność" nie jest przekleństwem, uznaję ją za kolejny etap ewolucji piramidy potrzeb. Czy ktoś da się pochłonąć, zależy tylko od niego. Można wejść w szereg gorszych interakcji niż globalna sieć i gadżety. Bardziej szkodliwych. Wszystko zależy tak naprawdę od nas (truizm).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.