Facebook Google+ Twitter

Przeklęta katastrofa, przeklęty raport

Katastrofa pod Smoleńskiem była niewątpliwie jedną z najtragiczniejszych w powojennej historii Polski, ale równocześnie jedyną, która miast jednoczyć - podzieliła społeczeństwo. Oczywiście, nie są temu winne ofiary, lecz polityczni gracze.

Do dnia 10 kwietnia 2010 roku wszelkie polskie kataklizmy, powodzie i tragiczne wypadki jednoczyły nasze społeczeństwo, które potrafiło w takich sytuacjach wykazywać się niebywałą solidarnością i zaangażowaniem. Znikały podziały polityczne i regionalne, a w obliczu tragedii zdecydowana większość ludzi potrafiła wybrać właściwą hierarchię wartości. Tego typu wydarzenia zawsze uczyły pokory wobec potęgi natury, ułomności i słabości człowieka, przypominały, że życie jest najcenniejszym, acz niezwykle kruchym darem.

Niestety, tragedia pod Smoleńskiem przekonuje, że może być inaczej. Rozbity Tu-154 m i 96 ofiar drastycznie zmodyfikowały dotychczasowe tradycyjnie polskie podejście do tego typu wydarzeń. Okazało się, że żałobę i ciszę nad trumnami można zastąpić wrzawą, wrzaskami i cynicznym rozgrywaniem politycznych gier. Początkowo, Polacy z niedowierzaniem przecierali oczy i nadstawiali uszy. Czegoś takiego nie było w nowożytnej historii Polski. Zginęli ludzie, w tym prezydent Polski. Pochodzili z różnych środowisk i partii politycznych. Tymczasem, jedna duża grupa polityczna zawłaszczyła sobie tragedię, czyniąc z niej oręż polityczny.

Konsekwentnie odmawiała innym prawa do dzielenia bólu i zgłaszania swoich opinii, a nawet uznała się za jedyną wyrocznię w kwestii przyczyn katastrofy. Uzurpatorskie działania tego ugrupowania i cyniczna gra na odczuciach społecznych, przepychanki z hierarchami kościelnymi i osobami głoszącymi odmienne opinie, a wszystko w jednym celu: odzyskania władzy.
Znamiennym jest fakt, że podziały, które-niestety-nastąpiły wśród rodzin i bliskich ofiar katastrofy, nieomal pokrywały się z ich poglądami politycznymi. Szczególnie aktywna i solidarna jest grupa związana z prawicową opozycją.

Jak było do przewidzenia, wczorajszy raport polskiej komisji w sprawie katastrofy jedynie wzmógł medialne ataki ze strony PiS oraz potwierdził niezadowolenie rodzin związanych z tą opcją polityczną. Czołowi spikerzy PiS ruszyli do akcji, informując o wielu zastrzeżeniach dotyczących np. momentu opublikowania raportu ( środek wakacji), bazowania na kopiach , braku wskazania nazwisk winnych. Jeszcze kilka dni temu działacze PiS ze śmiertelną powagą traktowali kolejne rewelacje p.Macierewicza, w tym ustalenia dokonywane słynnym już „telemostem” z jakimś ekspertem z Ameryki, który zapewniał, że samolot pasażerski może sobie bez problemów ścinać każdą rosnącą na ziemi brzozę. Zapomina się ponadto, że wskazanie personaliów osób winnych (oskarżonych) należy do zadań śledztwa prowadzonego przez prokuraturę wojskową, a nie do komisji. Obecnie, prezes PiS oświadczył publicznie, że jemu odpowiadałby jedynie taki raport, który doprowadziłby do natychmiastowego odsunięcia od władzy premiera Donalda Tuska. A więc wszystko jasne. Gra toczy się dalej, a każdy oręż dobry.

Przypomnę, że każdego roku ginie na polskich drogach ponad 5 tysięcy ludzi, kolejni umierają na nieuleczalne choroby lub ze starości , swoje tragiczne żniwo zbierają wypadki przy pracy. Życie jednak nieubłaganie toczy się dalej, teraz czas, by kończyć formalnie temat katastrofy smoleńskiej i wreszcie skupić uwagę na 38 milionach Polaków, dodam - żywych Polaków.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (45):

Sortuj komentarze:

Anonim potrafi nawet jednym komentarzem pokazać, że jest równie bystry, jak wiadro gaszonego wapna, bo sam sobie przeczy we własnym komentarzu. Sprawdźmy.

"Pisuary nie od momentu tragedii zaczęli, takie zachowania cechują ich od dawna. To grupa wybitnie nie odpowiedzialnych ludzi. Powinni być skazani na ostracyzm".

Z tego zdania wynika tyle, że "pisuary", jak był łaskaw wyrazić się nasz oświecony inaczej, zaczęli od momentu tragedii jakieś "nie". Należy to zdanie rozumieć tak, że dobrze, wedle oświeconego inaczej, spełniają rolę opozycji. W drugim zdaniu znów pojawia się owo "nie", które jednak jest bez sensu, bo nie łączy się ani z "wybitnie", ani z "odpowiedzialnych". A zatem musiało się owo "nie" przydarzyć oświeconemu inaczej przypadkowo. A zatem prawidłowo należy czytać tak: To grupa wybitnie odpowiedzialnych ludzi. Wreszcie, na ostracyzm nie można skazać, bo to nie była kara, tylko sposób głosowania. Oświeconemu inaczej musiało chodzić o wybory. Miał zapewne na myśli zachętę do głosowania na PiS - "skazani na ostracyzm", czyli przeznaczeni na to, że to właśnie ich kandydaci zostaną zakreśleni na kartach wyborczych. W Grecji oznaczałoby to banicję, w Polsce - wygraną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Panie Arciszewski,-w prostych słowach,zrozumiale-przedstawił Pan Polskę i Polaków,wczoraj i dziś-napisał Pan po prostu prawdę i właśnie wczoraj,nie było by tylu malkontentów,na forum,-coś by nas jednak łączyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kobe
  • kobe
  • 01.08.2011 20:56

Grzegorz Wink 30.07.2011 18:22


Ocena: 2 2


@ Mirek K - nikt tu nie twierdzi, że to Kaczyńscy są winni katastrofy. Proszę bez demagogii..
------------------
A kto?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 01.08.2011 20:06

Pisuary nie od momentu tragedii zaczęli, takie zachowania cechują ich od dawna. To grupa wybitnie nie odpowiedzialnych ludzi. Powinni być skazani na ostracyzm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszardzie jak może jakiekolwiek doświadczenie usprawnić cokolwiek w Polsce. Mało doswiadczeń (np. w sprawie katastrof lotniczych wypadek Casy). Byłoby to normalne w państwie, w którym zarządzają kompetentni ludzie a nie polikliki różnej maści. Jedynymi kompetentnymi ludźmi w rządach naszych czasów są doradcy ds. osobowości i PR. Bezgraniczna wiara społeczeństwa w kompetencję, wiedzę, sprawiedliwość i uczciwość "elyt" jest odwrotnie proporcjonalna do faktów. Chyba jasnym jest, że jest to wynik medialnego hosztaplerstwa i w dużej mierze kompetencji doradców. Czy to są uprawnione wydatki budżetowe?
Warto już przełączyć się na You Tube i posłuchać nowego-starego programu wyborczego PO w ustach Donalda Tuska: http://www.youtube.com/watch?v=4Q83KdTqxyU.
Może sposobem rządu na usprawnienie czegokolwiek jest zakup nowego samolotu?
I dymisja po 1.5 roku ministra MON. I konkluzje na temat "zabójczej niefrasobliwości" w Wojskach Lotniczych.
Mam jedno pytanie: czym się sprawne i kompetentne zarządzanie lotnictwem różni od takiegoż w Marynarce, wojskach lądowych czy też w Gospodarce, etc. ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 01.08.2011 16:37

A ja czytam ,że Miller zataił wiele aspektów związanych z pasażerami , niektóre wygładził [ nie on ale 35 ekspertów]. Nie chcieli dosłownie cytować publicznie czarnych skrzynek. Ludzie odeszli i niech tak zostanie. Takie są światowe zasady .Śledztwo trwa w prokuraturze wojskowej ,będzie uzupełnieniem i mam nadzieję zakończy sprawę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.Romanie K,
dot.komentarza z godz 21:52

Nigdy nie ma jedności absolutnej, ale ważne co robi i myśli większość. W 1920 roku słaba jeszcze Polska dzięki poparciu większości i dużej liczbie ochotników pogoniła bolszewików. Ale po kątach działały grupy przeciwne samodzielnej i wolnej Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
obcokrajowka
  • obcokrajowka
  • 01.08.2011 15:30

nie mieszkam w Polsce ale duzo ludzi uwaza ze rosjanie sa winni

Komentarz został ukrytyrozwiń
michałek
  • michałek
  • 01.08.2011 11:39

"Przeklęta katastrofa, przeklęty raport"

Kaczyńscy w roli głównej.Jak zwykle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nieszczęśliwy wypadek i dyskusyjny raport. Rzecz jednak w tym, aby wnioski z tych faktów dały konkretny efekt w postaci uzdrowienia wszystkiego co przyczyniło się do tego.
Wojciechu, bardzo dobrze zakończyłeś ten tekst: "... czas, by kończyć formalnie temat katastrofy smoleńskiej i wreszcie skupić uwagę na 38 milionach Polaków, dodam - żywych Polaków".
Dodam, najwyższy czas!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.