Facebook Google+ Twitter

Przekręcanie liczników i... klientów

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-07-31 07:33

Od 50 zł do 300 zł kosztuje cofnięcie licznika kilometrów w samochodzie osobowym. Usługa, która cieszy się ogromną popularnością wśród handlarzy samochodami, jest całkowicie legalna.

Firmy, które się tym zajmują powstawały w ostatnim czasie, jak grzyby po deszczu - tylko w tym roku do Łodzi ściągnięto z zagranicy kilkanaście tysięcy używanych samochodów. Fot. Express Ilustrowany
- 8 - 10-letnie bmw, audi, mercedesy, czy vw mają zwykle przebiegi znacznie przekraczające 250 tys. km - mówi specjalista od korygowania liczników. - Cofałem o połowę liczniki, które miały nawet po 400 tys. km.
"Naprawa i korygowanie stanów liczników elektronicznych", "Cofanie liczników", "Liczniki elektroniczne - regulacja" - ogłoszeń z takimi anonsami jest bez liku.

- Usługa cofania licznika jest legalna - mówi podinsp. Mirosław Micor, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. - Jeśli jednak ktoś świadomie sprzedaje samochód, w którym cofnięto licznik kilometrów, dopuszcza się oszustwa. Osoba, która kupi takie auto może dochodzić swych praw z powództwa cywilnego.
- Trudno jest zweryfikować, czy licznik był cofany, czy nie - twierdzi Jarosław Nowak, rzeczoznawca z Biura Ekspertyz i Ocen Technicznych Pojazdów. - Wszystko zależy od systemu drogomierza. W nowszych samochodach są specjalne centralki, w pamięci których pozostają pierwotne ustawienia, ale specjaliści też wiedzą, jak można je oszukać. Rzeczoznawcy mogą jednak oszacować prawdziwy przebieg pojazdu po wyglądzie i stanie technicznym podzespołów samochodowych. Dlatego warto przed wybraniem auta korzystać z usług fachowców, by nie kupić przysłowiowego kota w worku.

Nastawienie parametrów licznika odbywa się poprzez wymianę danych związanych z przebiegiem i przesłanie ich za pomocą odpowiedniego programu do głównego komputera znajdującego się w bezpośrednim połączeniu z licznikiem. Korekt dokonuje się przez tzw. gniazdo diagnostyczne, lub przez wtyczkę bezpośredniego połączenia z licznikiem.
Niektóre firmy oferują również urządzenia zwiększające przebieg pojazdu w czasie postoju, lub nabijanie dodatkowych kilometrów w czasie jazdy. Niewielkie urządzenie pozwala na zamontowanie go w niewidocznym na pierwszy rzut oka miejscu. Jest łatwo dostępne i w szybki sposób można je zdemontować. Cena z montażem 300 zł.
(tj)
- Express Ilustrowany

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.