Facebook Google+ Twitter

Przekręty w kuble czyli afera śmieciowa

Ze znanym polskim ekologiem, Dominikiem Dobrowolskim, o brudnym interesie śmieciowym, rozmawia Adam K. Podgórski

 / Fot. Udostepnione przez Dominika DobrowolskiegoAdam Podgórski: Ostatnio głośno zrobiło się o fałszowania dokumentacji dotyczącej recyklingu w Polsce. Bruksela grozi wielomiliardowymi karami!
Dominik Dobrowolski: Dla mniej wtajemniczonych, garść informacji... W Unii Europejskiej wszystko ma swoje kody, nazwy, symbole. Nawet śmieci, które powstają w naszych domach. Na przykład niesegregowane śmieci komunalne mają kod 20 03 01. To jest dość ważne, bo za składowanie nieposegregowanych odpadów na wysypisku trzeba płacić tzw. opłatę marszałkowską, która w 2011 roku wynosiła 107,85 zł za tonę. Jest to stawka zaporowa, przyjęta, aby promować recykling. Środki z opłaty powinny być, zgodnie z prawem, przekazywane na inwestycje ekologiczne. Choć ilość nieposegregowanych śmieci wzrasta, bo my coraz więcej ich produkujemy, to ilość wpłat do urzędów marszałkowskich spada.

Jakim cudem?
Bo w Polsce recykling kuleje i to wszyscy doskonale wiedzą. Ale dlaczego? Ostatnio trochę „powęszyłem” tu i tam. I cóż się okazuje? Śmieci „cudownie” zmieniają swoje kody. Na biurkach kreatywnych „recyklerów” nieposegregowane śmieci o kodzie 20 03 01, nagle dostają numer 19 05 01. To proceder już ma skalę przemysłową, masową, i ogólnopolską. Wystarczy porównać dokumentację wysypisk - oczywiście trzeba się trochę postarać!

Nadal nie pojmuję, o co w tym wszystkim chodzi?
Gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi – rzecz jasna - o kasę. Za śmieci o kodzie 19 05 01, czyli nieprzekompostowane frakcje odpadów komunalnych i podobnych, opłata marszałkowska, czyli tyle, ile trzeba zapłacić za wwiezienie ich na wysypisko, wynosiła tylko 21,57 zł/tonę. Natomiast firmy odbierające od nas śmieci, pobierają - wliczając cenę składowania - opłatę za tonę 107,85 zlotych A wywalają wszystko na wysypiska za 21,57 złotych.

Zatem „czysty” biznes!
Bardzo „brudny” biznes! Jeśli z matematyki byłeś w szkole dobry, to pobawmy się w liczby. W Polsce, w przybliżeniu 10 mln ton odpadów komunalnych rocznie składowanych jest na wysypiskach. Z tego tytułu powinno trafiać do kasy marszałków 1 078 500 000 zł. Trafia 215 700 000 zł. Słowem, każdego roku jesteśmy „skubani” jako społeczeństwo na 862 800 000 zł. Sporo?.. Ileż byłoby nowych inwestycji ekologicznych…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

My nie jesteśmy skubani, bo płacimy stawkę jaką mamy płacić. Należałoby się zastanowić natomiast co dzieje się z różnicą między stawką 107 zł a stawką 21 złotych. Chyba, że nasze śmieci to frakcja o numerze 19 05 01. W obu przypadkach ktoś traci a ktoś zyskuje. I w obu przypadkach wynika to z braku odpowiedniej kontroli. Wiadomo więc kto winien. Jeśli skala zjawiska jest tak ogromna, to czemu nie interesuje się sprawą prokuratura? Przecież afera solna to pryszcz przy tej śmieciowej!.
Jeszcze rok temu recykling w Polsce wynosił oficjalnie poniżej 10 procent. A w moim śmietniku właśnie zlikwidowano oddzielne pojemniki. Jakim więc cudem statystyki sa takie optymistyczne? Chyba tylko dlatego, że premier wciąż nas uwodzi uśmiechem.
Wydaje mi się, że lepiej się wypisać już teraz z UE. Nasi prześmieszni twórcy prawa i mądrzy władcy w życiu niczego nie usprawnią prócz kolejnych instytucji nadzoru, które powierzą kolegom z partii lub przyjaciołom z boiska. Zajmą się zakładaniem plantacji orzecha włoskiego, przesuwaniem obwodnicy Augustowa czy hodowlą bobra a nie takim drobiazgiem jak recykling, tfuu ... śmieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jack Mac Lase
  • Jack Mac Lase
  • 01.03.2012 00:06

Jesli dobrze pamietam to pare ladnych lat temu menelstwu zakazano grzebac po smietnikach jesli nie mieli zarejestrowanej dzialalnosci gospodarczej. A przeciez to oni najlepiej sortowali odpady

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 26.09.2011 roku mówi o 110,65 zł za tonę...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dyndała
  • Dyndała
  • 29.02.2012 15:48

Grzegorzu - jeszcze łatwiej rżnąć głupa, że się nie wie w czym problem... Jeśli ktoś przez dziesięć lat to robi - to o co chodzi... Ano o to aby nikt nie wklejał do wyszukiwarki google.pl hasła "program naprawczy dla odpadów" - za to też płacili...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łatwo jest ponarzekać w komentarzu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
SB
  • SB
  • 29.02.2012 14:19

"Bo w Polsce recykling kuleje i to wszyscy doskonale wiedzą. Ale dlaczego? Ostatnio trochę „powęszyłem” tu i tam". Oto "ekolog", który od co najmniej dziesięciu lat kręci w odpadach wyznaje prawdę - "ostatnio trochę "powęszyłem" - a coś ty "ekologu" robił przez wiele lat? Teraz dopiero węszysz w czym rzecz, że mamy katastrofę o której można poczytać wklejając do wyszukiwarki google.pl hasło "unijne sankcje za opady"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.