Facebook Google+ Twitter

Przełamują bariery

Dwuletni kalendarz, którego bohaterami są niepełnosprawne dzieci, ich mamy oraz rodzeństwo i przyjaciele, przygotowało działające w Tarnowie Stowarzyszenie Ich Lepsze Jutro. Dochód ze sprzedaży kalendarza pomoże w rehabilitacji dzieci.

Kalendarz Kalendarze z powodzeniem promują duży i mały biznes, może czasami nieznacznie przy tym szokując połączeniem pięknych modelek i reklamowanego produktu. Kalendarze doskonale sprawdzają się także w propagowaniu ciekawych idei czy akcji charytatywnych. Idąc zapewne tym tropem, swój kalendarz „Bez barier” wydało Stowarzyszenie Ich Lepsze Jutro, świętujące 10-lecie działalności w Tarnowie.
Zadanie nie było łatwe. Jak pokazać niepełnosprawne dzieci – podopiecznych stowarzyszenia, by nie epatować niepełnosprawnością, nie czynić jej na zdjęciach najważniejszą, by oglądający kalendarz najpierw dostrzegli dzieci, a dużo później np. cechy zespołu Downa?
Prace nad kalendarzem trwały kilka miesięcy. Do udziału w projekcje nie zaproszono ani profesjonalnych modeli i modelek, ani osób znanych m.in. z telewizyjnego ekranu. Bohaterami zdjęć są uczestnicy zajęć terapeutycznych oraz ich rodzice, których dość długo przekonywano do zaprezentowania się przed obiektywem aparatu fotograficznego.
- Nie dzielimy się na chorych i cierpiących oraz pełnosprawnych. Pokazujemy, że żyjemy w tym samym świecie, zatem warto być blisko siebie. Każdy człowiek, także ten mający rozmaite deficyty czy ograniczenia, może dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Ma jednak do pokonania różne przeszkody związane często z brakiem zrozumienia czy lękiem ze strony otoczenia. Kalendarz ma łamać te bariery i stereotypy wciąż istniejące w społeczeństwie, przyczynić się do popularyzacji idei integracji. Nasz pomysł docenił między innymi rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który objął patronat nad przygotowanym kalendarzem - mówi Krzysztof Drwal, prezes Stowarzyszenia Ich Lepsze Jutro.
Przygotowany przez stowarzyszenie kalendarz jest kalendarzem dwuletnim, na lata 2015 - 2016. Do zdjęć ilustrujących kalendarium na przyszły rok pozowały mamy ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi, a do zdjęć części kalendarza na rok 2016 - niepełnosprawne dzieci i ich rodzeństwo, młodzi przyjaciele z klasy, ze stowarzyszenia, z najbliższego otoczenia podopiecznych.Kartka z kalendarza
Kalendarz „Bez barier” to także nietypowe kalendarium. Oprócz powszechnie obchodzonych świąt, zaznaczono w nim daty związane z działalnością Stowarzyszenia Ich Lepsze Jutro, a także daty w różny sposób odwołujące się do osób niepełnosprawnych.
Kalendarz „Bez barier” powstał dzięki zaangażowaniu i społecznej pracy kilku osób, które zajęły się m.in. charakteryzacją bohaterów zdjęć. To Monika Stec (makijaż), Edyta Sowiźrał (fryzury), Stanisława Kumorek (koncepcja kalendarza) i Mirela Schenk (zdjęcia).
Kartka z kalendarza Tysiąc egzemplarzy wyjątkowego kalendarza „Bez barier” trafiło już do sprzedaży. O kalendarz można pytać m.in. w siedzibie Stowarzyszenia Ich Lepsze Jutro, a szczegółowa lista punktów sprzedaży dostępna jest na stronie internetowej stowarzyszenia. Kalendarz ma format zbliżony do A3 i kosztuje 35 zł. Dochód ze sprzedaży kalendarza pomoże w sfinansowaniu dodatkowych zajęć terapeutycznych dla niepełnosprawnych podopiecznych Stowarzyszenia Ich Lepsze Jutro.

Zdjęcia: materiały Stowarzyszenia Ich Lepsze Jutro.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.