Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2969 miejsce

Przełamuję bariery – jestem modelką na wózku

Są ludzie, którzy budzą się z uśmiechem na ustach i z radością witają każdy dzień. Są ludzie, dla których wiele chwil jest wyzwaniem i odważnie stawiają im czoła. Przedstawiam Agatę Jabłońską – modelkę na wózku.

Gdyż, jak powiedział Goethe, „Potykając się można zajść daleko. Nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.” Przedstawiam Agatę Jabłońską – najbardziej znaną i utalentowaną polską modelkę na wózku.

Zwykły dzień


 / Fot. Piotr RoczniakAgata porusza się po domu z wielkim trudem. Nie używa w nim wózka, lecz korzysta z pomocy rodziny. Mimo to jest bardzo niezależna, bo do pracy, na rehabilitację i różne spotkania dojeżdża samochodem. Ma swojego kierowcę.

Przy SMA konieczna jest rehabilitacja, a regularne wyjścia na basen są bardzo pomocne. Agata jest wielokrotną medalistką zawodów dla osób niepełnosprawnych.
W budynku uczelni, na której studiowała nie było windy i musiała przemieszczać się na wyższe piętra po schodach. Doskonale potrafiła wyjść również z tej sytuacji. W swojej grupie studentów szybko znalazłam życzliwych i pełnych zapału do pomocy kolegów - opowiada. Przekonałam się, że kiedy wychodzi się do ludzi z uśmiechem, znikają wszelkie bariery.

W codziennym życiu pomaga Agacie również jej chłopak Piotr. Wspólnie zaprojektowali i stworzyli poziomy rower na trzech kołach, by móc razem aktywnie spędzać czas. Teraz tylko szukają sponsora na samodzielną wyprawę do Wiednia i Bratysławy. Są bardzo szczęśliwą parą.

Pierwsze kroki


Agata zawsze mogła pochwalić się wyjątkową urodą i wdziękiem. Od dziecka marzyła o pracy zawodowej modelki. Zdawała sobie sprawę, że droga do realizacji tego celu nie będzie łatwa i szybka. Z natury uparta i zdecydowanie dążąca do celu, postanowiła spróbować swoich sił.

„Pierwsze kroki” jako modelka postawiła w wieku 16 lat. Pierwszy sukces zaś odniosła w 1998 roku. Wtedy to  / Fot. Piotr Roczniakzostała Twarzą Roku „Gazety Wrocławskiej”. Wystąpiła gościnnie w przeznaczonym dla modelek pełnosprawnych konkursie pokazu Model Camp we Wrocławiu. Po jego rozstrzygnięciu pojechała wraz z dwiema finalistami na międzynarodowy pokaz do Hanoweru. Była tam jedyną modelką na wózku. Od tego czasu zaczęła się pojawiać na okładkach czasopism oraz folderach reklamowych. Kilkakrotnie gościła w programach Telewizji Polskiej.

Wielki dzień nadszedł, gdy Agencja reklamowa MODUS z Krakowa zorganizowała konkurs Regularne Rysy 2006. Szukano dziewczyny o jak najbardziej naturalnych i regularnych rysach twarzy. - Nie boję się porażki. To normalne życie - powiedziała w wywiadzie dla TVN. Zgłosiło się 5 tysięcy kandydatek. Zwyciężczyni była jedna – Agata. Jako nagrodę otrzymała profesjonalną sesję fotograficzną i rozesłanie jej portfolio do polskich agencji modelek. Została twarzą jednego z preparatów Gedeon Richter Plc. S.A. Ozdobiła również okładkę magazynu dla studentów.

Wózek jednak nadal pozostał przeszkodą. Żadna z agencji nie skontaktowała się z Agatą. W Polsce nie poszukuje się ludzi niepełnosprawnych do fotomodelingu - mówi Agata. - Czasem zdarza się, że ktoś szuka modelki na wózku, ale to rzadkość. Najczęściej pokazy z udziałem osób na wózkach mają charakter charytatywny. Tutaj nie istnieje zapotrzebowanie na modelów niepełnosprawnych. Jeśli ktoś słyszy o osobie na wózku – zwykle zainteresowanie znika. Ale i tak widać zmiany na lepsze…

Wytrwałość i wiara przynoszą efekty


W opozycji do agencji modelek, Agatą zainteresowali się dziennikarze. Udzieliła wywiadów w kilku mediach polskich i zagranicznych. Pojawiły się o niej artykuły w pismach i na portalach. Agatę poznała cała Polska. Zainteresowała się nią Eva Minge i pomogła jej. W listopadzie 2006 roku projektantka zainaugurowała swoją fundację wspierającą młode talenty wielkim pokazem mody. Agata wzięła udział w tym pokazie. Krzysztof Oliwa, zawodowy hokeista wniósł Agatę na rękach na wybieg. Przywitała ich burza oklasków. W prezencie dostała również specjalnie zaprojektowany dla niej, ważący niecałe 10 kg aktywny wózek.

Losy Agaty dzisiaj


Obecnie Agata pracuje w dziale personalnym jednej z największych firm outsourcingowych. Rozwija się i uniezależniła się finansowo. Jest członkiem stowarzyszenia wspierającego młodych artystów. Często chodzi na basen i nie ma czasu na nudę. Swoją postawą daje wszystkim przykład, że mimo niepełnosprawności można żyć pełnią życia, odnosić sukcesy na polu zarówno osobistym, jak i zawodowym oraz burzyć mury, którą tkwią tylko w ludzkiej psychice.

SMA - Rdzeniowy zanik mięśni typ I


Rdzeniowy zanik mięśni typ I (choroba Werdniga - Hoffmanna - SMA I) to choroba objawiająca się osłabieniem napięcia i siły mięśni. Spowodowana jest niedocieraniem impulsów nerwowych do mięśni szkieletowych. Osoby dotknięte tą chorobą nie mogą chodzić, a często mają również trudności z siedzeniem. Mimo to osoby cierpiące z powodu tej choroby często cieszą się z podnaprzeciętnego poziomu rozwoju intelektualnego. osiągają bardzo wysokie wyniki w nauce. Są radosne i szczęśliwe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

/ Plus /

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podziwiam i życze dalszych sukcesów. Sam zmagam się z nieco łagodniejszą postacią zaniku rdzeniowego czyli Kugelberg-Willander .Może mniej osiągam w życiu,lecz podobne postawy wobec życia potrafią mobilizować...! Dziękuje /Plusik/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja wcześniej o tej dziewczynie nie czytałam.
(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

rzeczywiście
ładna buzia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam. Wszystko się zgadza. Artykuł o Agacie już był i chcąc przedstawić dalsze ciekawe wydarzenia z życia bohaterki, trudno nie odwołać się do faktów wcześniejszych. Dziękuję za wszystkie komentarze i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A właśnie, ale to rok temu i z punktu widzenia jej chłopaka, więc co innego :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za poruszony temat, mimo powtórzenia zdania w lidzie i w pierwszym akapicie i paru drobiazgów na końcu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobny artykuł już był, ale tematy lubią się powtarzać ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

link tml

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ossad, ten link nie działa...chociaż wiem, co miałeś na myśli. Był już artykuł o tej dziewczynie jakiś czas temu, ale nie mogę go znaleźć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.