Facebook Google+ Twitter

Przeleciał ptaszek czyli o rozpoznawaniu wróblaków w locie

Rozpoznawanie szybko przelatujących wróblaków należy do najtrudniejszych zadań, z jakimi musi zmierzyć się miłośnik przyrody podczas wizyty w terenie. Na pewno przyda mu się wiedza, jaką z uczestnikami wykładu podzieli się dr Michał Skakuj.

 / Fot. Leszek Lubicki/W24Michał Skakuj w Warszawie

Dr Michał Skakuj jest ornitologiem, członkiem Komisji Faunistycznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego (organu odpowiedzialnego za naukową weryfikację obserwacji rzadkich gatunków ptaków spotykanych na terenie Polski), a także znakomitym rysownikiem. Łącząc swoje artystyczne zdolności i ogromną wiedzę stworzył cykl wykładów poświęconych rozpoznawaniu trudnych w identyfikacji grup ptaków. Jeden z nich, poświęcony przelatującym wróblakom, zostanie zaprezentowany na otwartym spotkaniu w środę 23 maja w Warszawie.

Co to wróblaki?

Tym zbiorczym terminem (nie mającym charakteru naukowego) określa się ptaki należące do rzędu wróblowych (Passeriformes) - większość gatunków zamieszkujących kulę ziemską należy właśnie do tej grupy. W Polsce najwięcej przelotnych wróblaków można obserwować wczesną wiosną i jesienią, podczas corocznej migracji. Najwięcej pojawia się ich wtedy na wybrzeżu (wiosną szczególne intensywnie lecą nad Półwyspem Helskim, jesienią nad Mierzeją Wiślaną), ale w całym kraju obserwatorzy mogą wtedy, wpatrując się w niebo, zobaczyć wiele małych ciemnych punktów o różnych kształtach i różnym sposobie lotu. Właśnie na podstawie takich cech znawcy tacy jak dr Michał Skakuj często potrafią dokładnie określić gatunek, do jakiego należy taki mały punkcik.

Spotkajmy się w Centralnej Bibliotece Rolniczej

Na spotkanie z dr Michałem Skakujem zaprasza Warszawska Grupa Lokalna Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków razem z Centralną Biblioteką Rolniczą przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie, gdzie spotkanie rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny, zaproszony jest każdy, kto chciałby posłuchać ciekawego wykładu i podszkolić się w trudnej sztuce rozpoznawania przelatujących wróblaków.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oj, pewnie i ja bym chciała podszkolić się w sztuce rozpoznawania przelatujących wróblaków. Niestety za daleko mi do miejsca tego ciekawego wykładu... Szkoda. że nie jestem "latającym wróblakiem". Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.