Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12489 miejsce

Przeleciał ptaszek czyli o rozpoznawaniu wróblaków w locie

Rozpoznawanie szybko przelatujących wróblaków należy do najtrudniejszych zadań, z jakimi musi zmierzyć się miłośnik przyrody podczas wizyty w terenie. Na pewno przyda mu się wiedza, jaką z uczestnikami wykładu podzieli się dr Michał Skakuj.

 / Fot. Leszek Lubicki/W24Michał Skakuj w Warszawie

Dr Michał Skakuj jest ornitologiem, członkiem Komisji Faunistycznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego (organu odpowiedzialnego za naukową weryfikację obserwacji rzadkich gatunków ptaków spotykanych na terenie Polski), a także znakomitym rysownikiem. Łącząc swoje artystyczne zdolności i ogromną wiedzę stworzył cykl wykładów poświęconych rozpoznawaniu trudnych w identyfikacji grup ptaków. Jeden z nich, poświęcony przelatującym wróblakom, zostanie zaprezentowany na otwartym spotkaniu w środę 23 maja w Warszawie.

Co to wróblaki?

Tym zbiorczym terminem (nie mającym charakteru naukowego) określa się ptaki należące do rzędu wróblowych (Passeriformes) - większość gatunków zamieszkujących kulę ziemską należy właśnie do tej grupy. W Polsce najwięcej przelotnych wróblaków można obserwować wczesną wiosną i jesienią, podczas corocznej migracji. Najwięcej pojawia się ich wtedy na wybrzeżu (wiosną szczególne intensywnie lecą nad Półwyspem Helskim, jesienią nad Mierzeją Wiślaną), ale w całym kraju obserwatorzy mogą wtedy, wpatrując się w niebo, zobaczyć wiele małych ciemnych punktów o różnych kształtach i różnym sposobie lotu. Właśnie na podstawie takich cech znawcy tacy jak dr Michał Skakuj często potrafią dokładnie określić gatunek, do jakiego należy taki mały punkcik.

Spotkajmy się w Centralnej Bibliotece Rolniczej

Na spotkanie z dr Michałem Skakujem zaprasza Warszawska Grupa Lokalna Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków razem z Centralną Biblioteką Rolniczą przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie, gdzie spotkanie rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny, zaproszony jest każdy, kto chciałby posłuchać ciekawego wykładu i podszkolić się w trudnej sztuce rozpoznawania przelatujących wróblaków.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oj, pewnie i ja bym chciała podszkolić się w sztuce rozpoznawania przelatujących wróblaków. Niestety za daleko mi do miejsca tego ciekawego wykładu... Szkoda. że nie jestem "latającym wróblakiem". Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.