Facebook Google+ Twitter

"Przeleciałam" Nabokova

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-11 10:56

Było szybko i ekscytująco. Do tego stopnia, że w końcu zwolniłam, by dłużej czuć przyjemność. Polecam każdemu.

Lolita. Słodka, krótkowłosa uwodzicielka.
Lolita. Każdy wie, kim jest ta brunetka.
Lolita. Znakomita powieść Vladimira Nabokova, po którą nie każdy sięgnął. Jedna z pozycji, które wszyscy znają, lecz niekoniecznie czytają.

Czterdziestoletni wdowiec, czujący pociąg do młodych dziewcząt postanawia zamieszkać w spokojnym miasteczku. Dociera do amerykańskiego Ramsdale, lecz jego plan płonie wraz z domem w którym miał zamieszkać. W końcu otrzymuje propozycję wynajmu pokoju u Charlotte Haze, matki Lolity. W dziewczynce dostrzega nimfetkę i wykorzystuje każdą okazję by być jak najbliżej niej. Do tego stopnia, że poślubia beznadziejnie zakochaną w nim Charlotte. Od chwili ślubu pojawia się kolejny - obok zdobywania małej Lo - plan: pozbyć się starej Haze. Gdy Humbert po raz kolejny zostaje wdowcem, wyrusza z pasierbicą w podróż po Stanach Zjednoczonych. Pewnego dnia cyniczna nastolatka, na każdym kroku kontrolowana przez ojczyma i spełniająca wszystkie jego zachcianki, znika. A wszystko to prowadzi do tragicznego finału.

Jak łatwo się domyślić - w książce jest mowa o seksie. A przede wszystkim o pedofilii. Mimo niesmaku do tego typu zboczeń czy sukcesywnie kiełkującego obrzydzenia wobec głównego bohatera, ciężko zgodzić się z tymi, dla których Lolita to jedna wielka i brudna pornografia. Wręcz przeciwnie - powieść stanowi arcydzieło literackie, przewyższające książki o elfach, karłach i czarodziejach.

Chociaż autor nie mówi o wszystkim wprost, czytelnik doskonale wie, co w danej chwili Humbert wyczynia z Lo. I mimo ponad 300 stron tekstu, człowiek nie czuje, że czyta, przelatując każdy kolejny rozdział szybciej niż Humbert Lolitę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.