Facebook Google+ Twitter

Przeliczanie kapitałów i emerytur na nowych zasadach

Pierwszego stycznia 2009 roku w życie weszła ustawa z dnia 4 września 2008 o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to jedno: należy ponownie przeliczyć emerytury, renty i kapitały początkowe.

Osoby, które ubiegając się o emeryturę czy rentę lub o naliczenie kapitału początkowego nie mogły udowodnić wysokości swoich zarobków we wszystkich przepracowanych latach, teraz mogą się starać o przeliczenie świadczenia.

Według poprzedniego stanu prawnego przy obliczaniu świadczeń za lata, w których pracownik nie może udowodnić wysokości swoich dochodów naliczano tzw. wynagrodzenia zerowe. Aktualnie od 1 stycznia 2009 ZUS na wniosek zainteresowanego nalicza za lata zerowe minimalne wynagrodzenie obowiązujące w tamtym okresie. O przeliczenie rent, emerytur i kapitałów początkowych mogą się starać te osoby, które pracowały na podstawie umowy o pracę.

Źródło: Ustawa z dnia 4 września 2008 o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz.U. nr 192 poz 1180

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.