Facebook Google+ Twitter

Przełom w badaniach naukowych? "Ciemna energia" istnieje

Ciemna energia jest hipotetyczną potężną siłą w kosmosie, wypełniającą całą przestrzeń i wywierającą na nią ujemne ciśnienie, doprowadzając w ten sposób do rozszerzania się wszechświata.

Albert Einstein / Fot. Oren Jack Turner, Princeton, N.J./Public domainJuż Albert Einstein w swej teorii przewidywał istnienie nieznanej "mrocznej energii". W 1998 roku naukowcy wykorzystując pomiary odległych supernowych typu Ia wykryli, że proces ekspansji wszechświata ulega przyspieszeniu w tempie, jakiego wcześniej nie przewidywano.

Pięć lat później, na podstawie badań promieniowania dobiegającego z obszarów o większym zagęszczeniu galaktyk stwierdzono, że promieniowanie dochodzące do Ziemi ma wyższą energię, co może być przejawem działania właśnie "ciemnej energii".- informuje serwis tvnmetro.pl

Ciemna energia / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciemna_energiaOstatnio, tą sprawą zajęli się naukowcy z uniwersytetów w Portsmouth i Monachium. Dokładnie analizowali wszystkie dostępne dane dotyczące tzw. kosmicznego promieniowania tła, które jest najlepszym źródłem wiedzy o ciemnej materii.

Po dwóch latach badań otrzymali wyniki, które ich zdaniem na 99,996 procent potwierdzają istnienie "ciemnej energii". Twierdzą jednocześnie, że materia ta wypełnia około trzy czwarte wszechświata, jednak nadal nie wiadomo czym ona jest.

Bardziej dokładnych danych ma dostarczyć sieć radioteleskopów SKA (Square Kilometre Array) budowanych w Afryce i Australii.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.