Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6176 miejsce

Przełom w leczeniu uzależnień od opiatów

Na polskim rynku lada dzień pojawi się pierwsza książka poświęcona leczeniu substytucyjnemu. Jej tytuł to "Szczypta naszej nadziei". W Europie metoda substytucji jest stosowana od dawna.

Kokaina / Fot. Wikimedia commons. Licencja GNU. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Cocaine3.jpgAutorem książki jest krakowski psychiatra, doktor Uniwersytetu Jagiellońskiego pracujący w Klinice Toksykologii - Jan Chrostek Maj. Metoda leczenia uzależnień za pomocą środka o nazwie metadon - opisywana przez autora - daje szansę osobom uzależnionym od narkotyków na jednoczesne leczenie i życie w społeczeństwie. Metadon jest bowiem rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub wobec których nie jest skuteczne wielomiesięczne leczenie w ośrodkach zamkniętych.

Zanim jednak o samej książce - by lepiej zrozumieć jej temat - kilka słów o "leczeniu substytucyjnym", czyli leczeniu metadonem.

Mówiąc językiem medycznym - ta metoda terapii uzależnień stosowana jest wobec pacjentów uzależnionych od opioidów. Najprościej zaś mówiąc polega ona na tym, że pacjentom podaje się substytut narkotyku, o przedłużonym działaniu, w indywidualnie dobranej dawce. Celem jest bowiem redukcja szkód związanych z używaniem nielegalnych substancji psychoaktywnych. Metadon działa jak heroina, ale nie wprowadza pacjenta w stan euforii i nie powoduje postępu uzależnienia.

Dostępność do substytucji metadonowej w Polsce nadal niestety wynosi ok. 2 proc. Norma Unii Europejskiej - to 30 proc. Przykładem obrazującym jak bardzo brakuje tego rodzaju leczenia w Polsce jest historia 45-letniego mężczyzny z Gdańska, (od lat uzależnionego od narkotyków, na tyle silnie, że samodzielnie nie mogącego ich odstawić), który po metadon musiał jeździć... do Krakowa.
http://gdansk.naszemiasto.pl/wydarzenia/813607.html

Książka "Szczypta naszej nadziei" może więc przyczynić się do popularyzacji tych metod leczenia wśród środowisk medycznych - adresowana bowiem jest do pracowników i wolontariuszy ochrony zdrowia zatrudnionych we wszystkich tego typu instytucjach, organizacjach. Jej celem jest zaprezentowanie podstawowej wiedzy na temat rezultatów leczenia substytucyjnego. Przykładem, na którym przedstawiony jest sposób działania i organizacja leczenia substytucyjnego jest ośrodek krakowski – a konkretnie program metadonowy, jaki powstał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera.

Jak pisze autor "Chcemy przybliżyć w sposób przystępny zasady, na których oparliśmy się organizując leczenie substytucyjne. Przedstawiamy doświadczenia z naszej pracy i jej rezultaty, będące sumą wielu czynników."

***
Opiaty – psychoaktywne alkaloidy opium. Najważniejsze opiaty to morfina, kodeina, tebaina i noskapina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Sasza A. Christofanow
  • Sasza A. Christofanow
  • 17.09.2012 01:28

Ciekawe, że nie stanowi problemu moralnego podawanie ludziom analgetyków II i III szczebla - leków opioidowych, narkotycznych leków p. bólowych. Moralność naszego świata jest relatywistyczna - to smuci - ot, przydarzy się panu wypadek. Ból pooperacyjny będzie uniemożliwiał panu funkcjonowanie - czy wówczas za moralnie wątpliwe uzna pan otrzymanie Poltramu? Sugeruję większą ostrożność przy formułowaniu stwierdzeń w ramach nieznanej panu dziedziny jaką niewątpliwie jest problem uzależnień.
Niestety puenta pańskiej wiadomości dosadnie obrazuje brak elementarnej wiedzy na temat działania metadonu oraz procesu substytucji. Pierwsza sprawa - potencjał rekreacyjny metadonu jest niski, w konfrontacji z heroiną czy morfiną jest jest wręcz zerowy. Drugi argument o kosztach - koszty nie sądzę aby były wyższe niż wynikające z leczenia ludzi uzależnionych od opioidów - wystarczy zapytać ile taki chory przeżył hospitalizacji, wizyt w ośrodkach terapii uzależnień, ile recept wyłudził lub sfałszował.
Co do samego problemu - metadon, podobnie jak buprenorfina podawany chorym w ramach programów substytucyjnych nie ma na celu kontrolowanego narkotyzowania ich. Ma na celu zmniejszenie skutków odstawienia opioidu - proszę zapoznać się jak wygląda zespół abstynencji opioidowej w kontekście fizjologicznym. Celem jest umożliwienie chorym zaprzestania przyjmowania substancji od których są uzależnienie. Fizyczne objawy zespołu abstynencji opioidowej są tak niemiłe, że niewielu uzależnionych jest w stanie wytrzymać to co się nazywa "skrętem". Polecam na przyszłość głębszą lekturę problemu - wówczas nie będzie pan skazywał się na wywoływanie dyskretnego zażenowania u adwersarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale metadon jest narkotykiem i to "ciężkim", prawda Autorko?
Fakt, redukcja szkód zapewne tu zachodzi, ale i tak metoda leczenia metadonowego to jednak duży dylemat moralny. Podawanie narkotyku osobom uzależnionym w sposób kontrolowany i to za pieniądze publiczne raczej moim zdaniem nie znajdzie obecnie akceptacji społecznej, o ile społeczeństwo zostanie tak naprawdę poinformowane ile to kosztuje. Czy możemy zaufać osobom uzależnionym, że poddadzą się tej metodzie tylko w celach leczniczych, a nie po to, aby otrzymywać za darmo i legalnie narkotyk?
Co prawda mamy już nawet przepisy prawne dotyczące tej metody i to od kilku lat, jednak nadal stoimy w miejscu. Dlaczego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przełom?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.