Facebook Google+ Twitter

Przełom w polskim klasteringu.

3 czerwca w Sejmie RP po raz pierwszy na tak szeroką skalę przedsiębiorcy, przedstawiciele środowisk biznesu, nauki i polityki pochylili się nad problematyką polskiego klasteringu.

Kongres Klastrów Polskich w Sejmie RP / Fot. Fot. Zbigniew MichalakZorganizowany przez Zespół Parlamentarny ds. polityki klastrowej, Związek Pracodawców Klastry Polskie i Klaster Instytucji Otoczenia Biznesu kongres przyciągnął rzesze reprezentantów świata biznesu z obszaru całego kraju. Przedsiębiorcy po raz pierwszy mieli okazję wymienić się poglądami, zaznaczyć problemy z jakimi obecnie się borykają, zgłosić swe postulaty i oczekiwania wobec rządzących, a co najważniejsze dać okazję społeczeństwu na poznanie tematyki klasteringu i zauważenie szansy dla rozwoju gospodarczego kraju, jaką daje tworzenie klastrów. Kongres w rezultacie zgromadził ponad 400 osób. I Kongres Klastrów był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej.

Wobec licznych przeciwności administracyjnych i finansowych, z jakimi codziennie spotykają się reprezentanci poszczególnych klastrów ustalono konieczność wprowadzenia zmian, które gwarantowałyby przedsiębiorcom możliwość rozwoju i pracy nad wprowadzaniem innowacyjnych technologii.

Kongres Klastrów Polskich w Sejmie RP / Fot. Fot. Zbigniew Michalak- „Rozwiązania są różne, na tę chwilę najmocniej forsowanym jest selekcja kluczowych klastrów, wpisujących się w specyfikacje określone na poziomie centralnym. Specyfikacje te muszą jednak najpierw powstać, a dopiero wtedy będzie możliwym określenie sposobów finansowania klastrów” – z pełnym przekonaniem podkreśliła Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Co istotne, podczas rozmów zwrócono uwagę na fakt, że polityka klasteringu w Polsce zasadniczo różni się od tej, z którą mamy do czynienia w innych krajach europejskich. W związku z tym postanowiono, aby pomysły krajów zachodniej Europy przeszczepić na ojczysty grunt, a tym samym wzorować się na przykładzie tych, którzy w skuteczny sposób poradzili sobie z tematem klasteringu.

Kongres Klastrów Polskich Sejm RP / Fot. Fot. Zbigniew Michalak- „Bardzo chcemy standaryzacji klastrów. Na Podlasiu specjalizacją są Zielone Technologie. Jednak Urzędy Marszałkowskie nie zawsze trafnie wyłaniają specjalizacje, które trzeba wspierać. To sygnał, żeby dokładnie przyjrzeć się temu tematowi. My klastrowicze wiemy, jakie są potrzeby. Dlatego chcemy rozmawiać. Dzięki temu jest szansa, że programy regionalne będą szyte na miarę i przedsiębiorcy rzeczywiście z nich skorzystają” – zaznaczył Tomasz Kozłowski, koordynator Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu.

Polityka klasteringu w świecie od wielu lat stanowi najważniejszy element rozwoju gospodarczego. W Polsce natomiast, ten temat jest jeszcze stosunkowo mało znany. Jednak w obliczu światowego kryzysu polityka wdrażana w ramach klasteringu stanowi jeden z najważniejszych elementów łączenia ośrodków wiedzy, innowacji, inteligentnego rozwoju firm, jak i regionów.

Kongres Klastrów Polskich Sejm RP / Fot. Fot. Zbigniew Michalak- „Nam nie chodzi o pieniądze na działalność przedsiębiorstw. Wystarczy, abyśmy otrzymali finansowanie na prowadzenie biur: jedną osobę, która będzie odbierać telefony, e-maile i prowadzić w imieniu klastra najważniejsze kwestie. Dziś klaster nie ma szans na pieniądze, jeśli nie przedstawi projektu. Bez projektu nie otrzymuje żadnego dofinansowania. Jeżeli nie będziemy mieli na początek działalności, nie będziemy mieli na nic. Mówimy tu o pieniądzach śmiesznych dla państwa, ale bardzo ważnych dla przedsiębiorców” – akcentował Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.

- „Poniedziałkowa konferencja to przełomowe wydarzenie. Kongres stanowi krok naprzód w ożywieniu polskiej gospodarki. To niezwykłe przedsięwzięcie stało się zarzewiem działań zmierzających ku współpracy różnych środowisk na rzecz rozwoju Polski” – podkreślił Bogdan Węgrzynek, wiceprezes Związku Pracodawców „Klastry Polskie”.

Izabela Okarmus Menu Group Polska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.