Facebook Google+ Twitter

Przełom w sprawie śmierci Politkowskiej? W Czeczenii zatrzymano podejrzanego

W Czeczenii został zatrzymany Rustan Machmudow. Jest podejrzany o zabójstwo dziennikarki Anny Politkowskiej.

Plakaty i kwiaty składane po śmierci Anny Politkowskiej w 2006 roku / Fot. Tej/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0O aresztowaniu Machmudowa poinformował adwokat Murad Musajew. Jak podaje serwis Kommersant.ru organy ścigania nie komentują informacji.

Czytaj też:
Politkowska i Litwinienko zginęli, bo wiedzieli za dużo


To właśnie Rustan Muschadow uważany jest za bezpośredniego sprawcę zabójstwa dziennikarki. Wcześniej za współudział w zbrodni odpowiadali przed sądem jego bracia: Ibrahim i Dżabraił oraz były milicjant Siergiej Hadżykurbanow. Początkowo sad uniewinnił trójkę oskarżonych, jednak w 2009 roku Sąd najwyższy uchylił wyrok i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Anna Politkowska, dziennikarka opozycyjnej "Nowoj Gaziety", została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego domu. Już wcześniej wielokrotnie dostawała pogróżki. Znana była z bardzo krytycznego stosunku do Władymira Putina, ostro występowała przeciwko rosyjskiej interwencji w Czeczenii. Zasłynęła z reportaży z terenów objętych wojną. Wypowiadała się także w sprawie otrucia Litwinienki, pracownika FSB, który uciekł zagranicę. Śmierć Anny Politkowskiej została przez międzynarodowa opinię publiczną uznana za sprawę polityczną.

Czytaj też: Anna Politkowska - pamiętamy

Na razie nie wiadomo, czy zatrzymanie Machmudowa będzie przełomem w śledztwie. Najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, że wykonawca zabójstwa zostanie skazany, odpowiedzialności unikną natomiast jego mocodawcy. Ślady prowadzą do służb mundurowych i świata polityki,trudno więc spodziewać się rzetelnego śledztwa dotyczącego zleceniodawców morderstwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.