Facebook Google+ Twitter

Przełom w walce z rakiem piersi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-06 18:42

Zespół profesora Jana Lubińskiego z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie ogłosił wyniki terapii raka piersi znanym wcześniej preparatem ale z uwzględnieniem zmian genetycznych.

Doktor Tomasz Byrski, który przedstawił wyniki badań, mówił że w grupie kontrolnej pacjentek z wykrytą tą samą mutacją genetyczną, zastosowany lek CIS-PLATINA wykazał niemal 100 procentową skuteczność. Badaniu poddano 10 pacjentek i wszystkie z nich uzyskały bardzo dobre wyniki. Po zastosowaniu nowego typu chemioterapii u dziewięciu pacjentek nie stwierdzono komórek nowotworowych, a guz jedynej nie wyleczonej zmniejszył się o połowę.

Wnioski są jednoznaczne dodał dr Byrski. Jego zdaniem, skuteczność leków stosowanych w onkologii należałoby ponownie sprawdzić z uwzględnieniem zmian genetycznych. Jak powiedział profesor Jan Lubiński, badania jednoznacznie wskazują, że chemioterapia preparatem CIS-PLATINA powinna być stosowana już od momentu wykrycia komórek rakowych. Prawdopodobnie lek może być skuteczny w leczeniu również innych typów raka piersi.- dodał profesor Lubiński.

Preparat CIS -PLATINA był podawany 10 kobietom z określonym typem mutacji genu BRCA1. Lek jest dużo tańszy od stosowanych powszechnie leków z grupy taksanów. Jedna dawka CIS PLATINA kosztuje około 20 złotych. Lek uniemożliwia replikację DNA i podział komórki rakowej. Wywiera też wpływ na funkcje metaboliczne i prowadzi do śmierci komórki, do której się dostanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.