Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przełom w walce z wirusem HIV?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Przez dziesiątki lat, od czasu odkrycia, wirus HIV sieje panikę wśród ludzi na całym świecie. Codziennie umiera w różnych krajach 5 tys. osób zakażonych HIV. Aktualnie zdiagnozowano 15 tys. Polaków z tym wirusem. Ale jest nadzieja w skutecznej szczepionce. Wynaleźli ją Amerykanie.

Wirus HIV, odkryty przez francuskich uczonych w 1983 roku, przez dziesiątki lat sieje panikę na świecie. Działa powoli, lecz skutecznie, aż w końcu zabija ofiarę. Ogromne zastępy naukowców, od początku odkrycia cichego zabójcy, pracują na całym świecie nad środkiem medycznym, który byłby zdolny niszczyć HIV. Wreszcie mamy sygnał, że udało się – jest przełom. Będzie taki środek. Uczeni amerykańscy odkryli szczepionkę przeciwko wirusowi HIV – podał tvn24.pl. Ich patent ma chronić przed zakażeniem, a zakażonych - przed rozwojem choroby.

Agencje prasowe podają, iż amerykańscy naukowcy kończą prace badawcze ze szczepionką na zwierzętach i mają nadzieję, że wkrótce rozpoczną badania z udziałem ludzi. Zastępca dyrektora ds. badań klinicznych w Laboratoriach VIRxSYS w Maryland, dr Tessio Rebelio mówi: "Planujemy podać szczepionkę najpierw czterdziestu pacjentom w ośmiu szpitalach klinicznych w Stanach Zjednoczonych". Zespół badaczy chce dobrze sprawdzić, czy jest bezpieczna". Zastrzega, iż eksperymenty prowadzone są w warunkach pełnej sterylności i przy zastosowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa.

Czy po badaniach i wejściu szczepionki do produkcji będzie to lek na całe zło? Chyba nie. Szczepionka nie będzie całkowicie niszczyć wirusa, ale będzie "skutecznie kontrolować rozwój infekcji, utrzymując ją na niskim poziomie". Zdaniem lekarzy, być może nawet bez żadnych objawów. Główna trudność w skutecznej walce z HIV polega na tym, że wirus, choć należy obecnie do najlepiej poznanych wirusów, wykazuje dużą zmienność, która może się objawiać nawet u jednego pacjenta (w różnych okresach rozwoju choroby). HIV jest trudny do zwalczenia, gdyż potrafi się mutować i maskować, a także chować się przed lekami, w organizmie człowieka, na przykład w mózgu.

HIV należy do rodziny retrowirusów. Atakuje głównie limfocyty. Ma budowę kulistą, z otoczką lipidową, zawierającą liczne białka. Wygląda jak groźna kula z igiełkami. Pod osłonką ma płaszcz białkowy, kryjący materiał genetyczny wirusa (RNA) i enzymy. Wywołuje chorobę AIDS. Dotychczas lekarze poznali 2 typy wirusa: HIV-1 HIV-2. Odkrywcy - Luc Montagnier i Françoise Barré-Sinoussi - za wyizolowanie HIV, otrzymali w 2008 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Od czasu rozpoznania śmiercionośnego wirusa - jak podają statystyki - każdego dnia na świecie umiera 5 tys. osób zakażonych HIV. W Polsce zdiagnozowano aktualnie 15 tys. osób zakażonych wirusem HIV. To dane oficjalne. Nieoficjalnie mówi się nawet o trzykrotnie większej liczbie.

Naukowcy z Maryland mają nadzieję, że w przyszłości, przed zakażeniem, będą chronić ludzi nie tylko szczepionki, ale także specjalne żele, maści i kremy, czyli tzw. mikrobicydy. Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS w Polsce – tvn24, wyjaśnia: "Żele miałyby działać miejscowo, czyli na przykład powinny być stosowane na narządy płciowe. Miałyby wtedy szanse na tworzenie takiej bariery ochronnej na błonach śluzowych".

Stanisław Cybruch

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto