Facebook Google+ Twitter

Przełom w wykorzystywaniu lotnictwa?

Rajdy lotnicze, pokazy i akrobacje samolotów nad Mazurami, konferencje i warsztaty, promocja regionalnych lotnisk i lądowisk - czy czeka nas przełom w wykorzystywaniu małego lotnictwa?

Wszyscy, którzy pragną odwiedzić Mazury, wiedzą, że region ten, mimo bogatej oferty turystycznej, jest mało dostępny dla turystów. Słabo rozwinięta sieć dróg, brak autostrad, korki – to tylko niektóre z przyczyn uniemożliwiających szybkie i wygodne przemieszczanie się do północno-wschodniej części Polski.

Paradoksalnie rozwiązaniem może okazać się… małe lotnictwo (General Aviation). Olsztyn, Kętrzyn, Giżycko, Gryźliny, Szymany, Rostki, Babięta, Kikity – miejsca przystosowane do przyjmowania samolotów są szansą poprawy dostępności Mazur. Włodarze kolejnych miast i gmin szykują w swoich planach zagospodarowań przestrzennych budowę następnych lądowisk na Mazurach. Jest to sygnał, że tego typu rozwiązania komunikacyjne są dostrzegane i realizowane przez polskie władze samorządowe.

Sezon letni 2010 był prezentacją możliwości wykorzystania sieci lotnisk i lądowisk znajdujących się na Warmii i Mazurach. Jeden z aeroklubów (Aeroklub Krainy Jezior) mających siedzibę na Mazurach (w Giżycku) oraz wykorzystujący lotnisko Kętrzyn Wilamowo do prowadzenia swoich zadań statutowych, zorganizował kilka przedsięwzięć, które pozostawiły po sobie konstruktywne
przemyślenia nad przyszłością małego lotnictwa.

Międzynarodowy Rajd po lotniskach i lądowiskach Warmii i Mazur zorganizowany w czerwcu b.r. przez AKJ stał się wydarzeniem regionalnym oraz przykuwającym uwagę mediów z całej Polski. Przedsięwzięcie mające na celu unaocznienie możliwości wykorzystania istniejących lądowisk w aspekcie turystycznym, przyczyniło się do poważnych rozmów nad zbudowaniem kompleksowej strategii rozwoju Mazur, z silnym naciskiem wykorzystania General Aviation.

Kolejnym powodem zwrócenia uwagi na rozwijające się lotnictwo na Mazurach była impreza Mazury AirShow 2010, znana dotychczas jako Festyn Lotniczy Mazury. Pokazy i akrobacje lotnicze odbyły się w Giżycku, nad jeziorem Niegocin. Impreza przyciągnęła wielotysięczną publiczność, turystów znajdujących się na Mazurach, żeglarzy oraz miłośników lotnictwa.
Ostatnim akcentem lotniczym Mazur był kolejny rajd lotniczy – tym razem na Litwę. W drugi weekend września piloci z całej Polski zlecieli się do Kętrzyna, na lotnisko Wilamowo. Poza atrakcjami turystycznymi oraz lotniczymi rywalizacjami uczestnicy rajdu promowali Mazury, które są finalistami ogólnoświatowego konkursu na nowy Cud Natury. „Mazury Cud Natury” wraz z rozpoczęciem Rajdu zainaugurowały nowy cykl promocji Mazur „Masurian Wonder Tour”. Jest to nowe otwarcie promocyjne regionu poza granicami naszego państwa.

Wszystko wskazuje na to, że małe lotnictwo, powietrzne taksówki transportujące kilka-kilkanaście osób w słabo dostępne miejsca na Mazurach, może okazać się „strzałem w dziesiątkę” i kolejnym cywilizacyjnym krokiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Lud pragnie chleba i igrzysk więc takie pokazy są przydatne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.