Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5677 miejsce

Przełomowe odkrycie w CERN otwiera możliwość podróży w czasie?

Naukowcy odkryli neutrina podróżujące szybciej niż prędkość światła. Wykonano 15 tys. prób, ale badania trwają nadal. Jeżeli się potwierdzą, najważniejsze dla współczesnej fizyki prawa działania wszechświata zostaną obalone.

Albert Einstein w 1921 / Fot. Ferdinand Schmutzer (1870Albert Einstein otrzymał nagrodę Nobla za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. 300 prac naukowych świadczy o potędze wiedzy tego geniusza. Tymczasem teoria względności Einsteina może legnąć w gruzach.

Dlaczego? Jak donosi rzecznik międzynarodowego zespołu naukowców Antonio Ereditato, "pomiary z ostatnich trzech lat wykazały, że są neutrina, które przemieszczając się z CERN-u w pobliżu Genewy do Gran Sasso we Włoszech docierały o 60 nanoseakund szybciej niż zrobiłoby to światło."

Doświadczenia prowadzone na terenie Szwajcarii polegały na wyprodukowaniu wiązek z neutrinami w ośrodku badawczym CERN i wyłapywaniu ich specjalnymi detektorami we Włoszech, w odległości 730 km.

Prędkość światła można przekroczyć. Teoria względności Einsteina upadła


"Światło potrzebuje na przebycie tej odległości 2,4 tysięcznych części sekundy, a neutrina pokonały tę drogę o 60 miliardowych części sekundy szybciej niż światło." - czytamy w serwisie Onet.

Odkrycie naukowców z CERN ma ogromne znaczenie. Im szybciej porusza się cząstka elementarna, tym czas płynie dla niej wolniej. Zatem po przekroczeniu prędkości światła - teoretycznie - czas powinien się dla niej cofnąć.

Czytaj także: CERN może być w błędzie. Czy dokonano prawidłowych pomiarów?

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (62):

Sortuj komentarze:

robertcb
 • robertcb
 • 06.10.2011 23:10

Jeśli chodzi o podróże w czasie, to jest w internecie parę "kwiatków" w tej tematyce:
John Titor, Hakan Nordkvist, Obywatel Pokrowski, Charlotte Moberly i Eleanor Jourdain.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Seniorez
 • Seniorez
 • 03.10.2011 16:52

Należę do grona nie wierzących w podróże w czasie. Gdyby to było możliwe, to jeżeli te neutrina rzeczywiście przekroczyły prędkość światła, to pokonały by drogę w czasie ujemnym, a tak się nie stało. Cieszyłbym się gdyby badane zjawisko okazało się prawdziwe, ponieważ moim zdaniem w teorii Einsteina twierdzenia na temat czasu i jego związku z prędkością światła są zupełnie nieprawidłowe. Gdyby jakiś obiekt poruszał się z prędkością większą od prędkości światła to po prostu przebył by drogę z punktu A do punktu B zanim byśmy go zobaczyli, a nie zanim by wyruszył - prędkość światła nie jest przecież nieskończona. Co do tachionów - to już w ogóle szkoda pisać: cząstka poruszająca się szybciej niż światło wstecz w czasie :)

Z drugiej strony trochę wątpię czy te cudowne neutrina rzeczywiście przekroczyły prędkość światła. Einstein w swojej teorii uchwycił związek energii i masy, i sądzę że tutaj ma rację - czy niezaprzeczalnie? - to się okaże.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Kaczyński
 • Adam Kaczyński
 • 28.09.2011 21:51

Nie można jeszcze mówić o upadku teorii względności, ponieważ założenia, na których oparta jest STW nie zabraniają ruchu z prędkością większą od prędkości światła w próżni (nie ma tam mowy o ograniczeniach prędkości w ogóle). Nieporozumienie bierze się prawdopodobnie stąd, że masa cząstki rośnie wraz ze wzrostem jej prędkości i przy prędkości równej prędkości światła w próżni osiągałaby nieskończoną wartość - oznacza to, że nie ma możliwości przyspieszenia cząstki do prędkości równej c. Można natomiast sobie wyobrazić, że cząstki powstające na skutek kreacji od początku poruszają się z prędkością większą od prędkości światła w próżni. Zresztą niektóre teorie (bazujące na teorii Einsteina) proponują (przewidują?) istnienie tzw. tachyonów, których z kolei nie można spowolnić do prędkości światła.
Stwierdzenie, że przy prędkości większej od c cząstka zaczyna podróż w czasie wstecz wydaje się być kolejnym nieporozumieniem: czas własny takiej cząstki staje się urojony (wskutek pojawienia się pierwiastka z liczby ujemnej) i jego interpretacja fizyczna trudna jest do określenia. Możnaby równie dobrze powiedzieć, że czas znika lub że cząstka zaczyna podróż w czasie w lewo (cokolwiek by to miało znaczyć).
Poza tym, o upadku teorii nie można mówić na podstawie wyniku pojedynczego eksperymentu (choćby wielokrotnie powtarzanego), przeprowadzonego przez jedną grupę badawczą. Nawet, gdyby takie same wyniki grupa ta uzyskała milion razy - o tym dobrze wiedzą naukowcy zajmujący się projektem OPERA i publikują rezultaty eksperymentu z dokładnym jego opisem, prosząc innych o weryfikację lub wskazanie ewentualnego źródła błędów powodującego otrzymanie takich, a nie innych prędkości neutrin. Zwłaszcza, że przekroczenie "dozwolonej prędkości" było minimalne.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bambino Bambini
 • Bambino Bambini
 • 27.09.2011 18:37

Szum taki, jakby chodziło o prędkość większą o 100% albo 1000% od światła, a tu tylko marne plus 18 metrów do tych 730 kilometrów. Być może każda próba pomiaru prędkości neutrino będzie obarczona podobnym błędem. Fizyka się nie zawaliła, Einstein ma się dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
irka avort
 • irka avort
 • 27.09.2011 15:32

Czepili się wszyscy podróży w czasie, staro się czują . W czasie NIE DA się podróżować. to proste - mój czas odnosi się do mojej rzeczywistości( zdarzenia, miejsca itd.), moja rzeczywistość jest sprzęgnięta z rzeczywistością innych ludzi, to tak jak reakcja łańcuchowa. To ze mną i z moim czasem musiałyby się przenieść inne rzeczywistości a to jest niemożliwe. Możemy tylko- aż- się szybciej podróżować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Beata Traciak
 • Beata Traciak
 • 27.09.2011 10:48

"Międzynarodowy ośrodek badawczy CERN w Genewie, używający najdroższej aktualnie aparatury eksperymentalnej na świecie, zajmuje się najmniejszymi cząstkami materii – protonami, mezonami, neutrinami. Rozpędza je do wielkich prędkości, zderza, a naukowcy z wyników tych kolizji wyciągają wnioski dotyczące budowy materii."
@ blizniak-

Mezony to zmyślona cząstka. Neutrino zresztą też. To neutrino, które wymyślił Pauli - nie miało masy. To które zbadali w CERN - było cząstką masową.

Jeden z naukowców twierdzi, że błąd polega na tym, że neutrino nie rozpędza się w akceleratorach.

Światlo w 1-ną nanosekundę przebywa 30 cm.Jeden z naukowców stara się sobie wyobrazić
układ pomiarowy. No i mam problem

Komentarz został ukrytyrozwiń
blizniak
 • blizniak
 • 26.09.2011 21:22

Jak wiadomo piszą o Neutrinie że ma zerowy ładunek i zerową masę spoczynkową ,to wiadomo było w latach 30.Przypomnę że Niemcy już przed Druga wojną Światową prowadzili badania nad Neutrin ,i to były tajne badania,świat nie wiedział nic o tym.Powiem tak Neutrina była użyta do badań nad prędkością i jak ją zastosować otóż ,eksperyment się powiódł miała zastosowanie ,przez uczonych Niemieckich ,a próby nad tym były prze prowadzane w Tajnej bazie na Antarktydzie w latach 43/44 w pojazdach zwanych UFO jak wiadomo.Gdyby notatki byly ujawnione a nie ukrywane przed ludzimi to juz by dawno Neutina miała zastosowanie ,a nie tylko dla siebie ,nie bedę pisał kto je posiada . Neutrina, jako cząstki bardzo słabo oddziałujące z materią, w połączeniu z silnym polem elektromagnetycznym powstaje co ........
Neutrin przechwytuje Atom,bo przez inne rzeczy sobie przechodzi jak chce,ale przez Rtęć nie przejdzie i wowo generuje coś tam........
To nie Kosmos generuje Neutrinie tylko plazma wyrzucana se Słońca w Przestrzeń w postaci wiatru słonecznego i jest tego dużo w przestrzeni .Istnieją 3 stany zapachowe neutrin:

neutrino elektronowe
neutrino mionowe
neutrino taonowe
a gdzie jest Volan hym zapomniano ,no cóż ,dojdą do tego czyli Vv.
Ułożenie równania jest proste w połączeniu z rozpadem Atomowym po wygenerowaniu jego.
I jeszcze jedno Neutrina nie występuje jako cząstka podstawowa!.Jak piszą Fizyke trzeba poprawić ,i , najsłynniejsze równanie Einsteina E= mc2 jeszcze zapomniał o czymś .

Komentarz został ukrytyrozwiń
copelza
 • copelza
 • 25.09.2011 22:33

to na pewno zostało wzięte pod uwagę. jak również fakt, że nie będzie to dokładnie sieczna, gdyż jako cząstki posiadające masę(obojętnie czy dodatnią, czy ujemną), tor ich lotu zostanie zagięty przez grawitację planety:) siedzą nad tym tęgie głowy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
adam macejko
 • adam macejko
 • 25.09.2011 21:49

Nie wiadomo czy wzięto pod uwagę ruch kątowy ziemi oraz jak zmierzono odległość czy po obwodzie ziemi, bowiem neutrino przenikają swobodnie przez skorupę ziemską i poruszały się po siecznej stąd odległość jaką pokonały mogła być znacznie mniejsza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
adam macejko
 • adam macejko
 • 25.09.2011 21:42

Nierwiadomo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.