Facebook Google+ Twitter

Przełomowy wyrok Trybunału w Strasburgu - za równouprawnieniem!

Trybunał w Strasburgu, odpowiadając na skargę polskiego obywatela, w dzisiejszym orzeczeniu uznał, że brak możliwości dziedziczenia przez partnerów homoseksualnych narusza Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

budynek Trybunału / Fot. zdjęcie promocyjne ze strony głównej TrybunałuDecyzja Trybunału wpisuje się w szerszy trend społeczno-polityczny, który - czy to decyzjami legislacyjnymi parlamentów krajowych, czy też orzeczeniami ze Strasburga - w całej Europie przyznaje homoseksualistom prawa dotąd dla nich niedostępne.

Nawet konserwatywne dotąd Hiszpania i Portugalia, z inicjatywy socjalistycznych rządów, stawiających na równouprawnienie wszelkich mniejszości, zalegalizowały związki partnerskie, dotłaczając tym samym do grona innych państw z całej Europy (od Wielkiej Brytanii, przez Francję i Holandię, po kraje skandynawskie), w których homoseksualiści mają wszelkie prawa (czasami tylko wyłączając adopcję, jak np. w Portugalii), jakie dotąd przysługiwały wyłącznie parom heteroseksualnym.

Jednym z najistotniejszych praw, jakie poprzez legalizację swoich związków nabywają lesbijki i geje, jest prawo do dziedziczenia po zmarłym partnerze. To uprawnienie mieści się nie tylko w podstawowej koncepcji sprawiedliwości, wywiedzionej jeszcze z z prawa rzymskiego ("Sprawiedliwość jest trwałą i stałą wolą oddania każdemu tego, co mu się należy"), ale też jest także czymś oczywistym w świetle zwykłej ludzkiej przyzwoitości - by po śmierci któregoś z partnerów nie odbierać, często wspólnie pomnażanego, majątku czy też prawa do użytkowania.

Odwołanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu było dla Piotra Kozaka, domagającego się prawa do dziedziczenia mieszkania komunalnego po zmarłym partnerze, jedyną szansą walki o spadek, a jednocześnie o uniknięcie eksmisji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

u nas nie jest to popularne niestety

Komentarz został ukrytyrozwiń

a wystarczyło wcześniej spisać testament i nie byłoby zamieszania...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgorzato, jest jednak realnym obrazem stanu Państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że ludzie mogą dochodzić swoich praw i pokazać swoją rację, gdy zostali skrzywdzeni przez polskie sądy. Przykre jest to, że mamy tak niekompetentnych prawników. Ogrom spraw trafiających do Trybunału w Strasburgu nie daje nam pochlebnego wizerunku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.