Facebook Google+ Twitter

Przemilczana rocznica

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-09-17 17:18

17 września - ta data powinna się kojarzyć Polakom z napaścią ZSRR na Polskę, a powinny nam w tym przypominać media. Tymczasem, poza wyjątkami, gazety i portale internetowe nie poświęcają jej wiele miejsca.

Pierwsza strona serwisu wp.pl / Fot. www.wp.plUświadomił mi to dzisiaj oburzony pan, którego spotkałem przy okazji uroczystości 17 września, organizowanej rokrocznie przy Pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Kiedy podszedłem do niego, by poprosić o wypowiedź, pokazał mi kartkę z wypisanymi tytułami największych dzienników w Polsce i powiedział, z goryczą w głosie, że jest to skandal.

"Oto drugi Darfur" (Gazeta Wyborcza), "Jak Kwaśniewski pozbył się Millera" (Dziennik), "Polski luksus bardziej luksusowy" (Rzeczpospolita), "Stadion Narodowy na wodzie pisany" (Życie Warszawy) - to główne tytuły dzisiejszej prasy. O 68. rocznicy agresji radzieckiej na pierwszych stronach wspomina się jedynie przy okazji premiery filmu Andrzeja Wajdy i wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Rosji. Warto przy tym dodać, że jedynie "Fakt" poświęcił tej rocznicy sporo miejsca (włącznie z okładką).

Nieco lepiej prezentują się pod tym względem serwisy internetowe, które na swoich stronach zamieszczają linki do artykułów poświęconych agresji sowieckiej i związanej z nią "sprawy katyńskiej".

Jeśli pomyśleć, jak obchodzona jest rocznica wybuchu II wojny światowej, to rzeczywiście 17 września powinien być uczczony w przynajmniej równym stopniu. Tym bardziej, że 17 września uznawany jest przez niektórych za IV rozbiór Polski i wstęp do panowania komunizmu na naszych ziemiach; jednym ze skutków agresji było wymordowanie wielu tysięcy ludzi przez NKWD, czego najlepszym przykładem jest Katyń.

Wojska radzieckie wkraczają na tereny Polski / Fot. domena publicznaPrzypomnijmy - 17 września 1939 roku ZSRR dokonał zbrojnej napaści na Polskę. Zobowiązał się do tego na mocy tajnego załącznika do paktu Ribbentrop - Mołotow. Oficjalnym pretekstem do wkroczenia wojsk radzieckich była konieczność ochrony Ukraińców i Białorusinów z ziem polskich po "rozpadzie państwa polskiego". Na zajmowanych ziemiach razem z wojskiem posuwały się oddziały NKWD, które dokonywały aresztowań i wywózek do obozów jenieckich w Związku Radzieckim. Decyzją Stalina większość polskich jeńców wymordowano, a w oficjalnym oświadczeniu władze radzieckie informowały, że uciekli oni do Mandżurii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Miałem gotowy do moderacji artykuł o tej rocznicy. Byłem przekonany że będzie już o tym ktoś pisał więc kiedy z powodów osobistych byłem poza siecią nie żałowałem. Teraz widzę że trzeba było się sprężyć. Szkoda. O rocznicy zawsze pamiętam bo tego dnia urodził się mój ojciec. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest komiczne. Wszystkie grupy polityczne przekrzykują się nawzajem, że to dla nich dobro Polski najważniejsze. Nasi kochani patrioci, o słabej pamięci.
I proszę jak można się pozytywnie zdziwić. Kto by pomyślał, że gazeta ''Fakt'' jako jeden ze słabszych tabloidów na rynku tak się wykaże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ oczywiście za pamięć !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic dodać, nic ująć...No może z wyjątkiem plusa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że ktoś o tym napisał. O tej zbiorowej amnezji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.