Facebook Google+ Twitter

Przemoc w rezerwacie archeologicznym Krzemionki

Muzeum Archeologiczne i rezerwat "Krzemionki" oraz Stowarzyszenie Archeologów Terenowych "Stater" zapraszają na wystawę "Przemoc i rytuał w neolicie. Grób zbiorowy kultury amfor kulistych w Koszycach".

Plakat wystawy Przemoc i rytuał w neolicie. Grób zbiorowy kultury amfor kulistych w Koszycach. / Fot. materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimWystawa jest pokłosiem prac archeologicznych przeprowadzonych trzy lata temu przez dr. Marcina M. Przybyłę z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wtedy to w Koszycach (województwo małopolskie) odkryto grób kultury amfor kulistych. Zawierał on bogato wyposażony pochówek 15 osób obojga płci i w różnym wieku (także dzieci). Na tle innych tego typu znalezisk wyróżniał się dużą liczbą zmarłych, niewątpliwie złożonych do grobu w ramach jednej ceremonii. Szczątki pochowanych w nim osób noszą ślady gwałtownej przemocy. Na czaszkach wszystkich zmarłych widoczne są ślady uderzeń zadanych różnymi narzędziami, najczęściej siekierą krzemienną. Celem tych ciosów było nie tylko uśmiercenie, ale również rytualne otwarcie głów. Czaszki dwóch kobiet noszą ponadto ślady działania ognia, co może wskazywać na obecność zwyczaju rytualnego kanibalizmu.

Grób, szczątki ludzkie oraz złożone w nim przedmioty użytkowe zostały poddane interdyscyplinarnym badaniom specjalistycznym. Dzięki m.in. analizie antropologicznej, sądowo - lekarskiej, analizie mitochondrialnego DNA oraz analizie izotopów węgla, azotu i tlenu zgromadzonych w kościach, udało się zgromadzić wyjątkową ilość danych dotyczących życia i śmierci przedstawicieli jednej ze społeczności późnego neolitu.

Otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę, 30 listopada 2014 roku o godz. 15.00 w Muzeum Archeologicznym i rezerwacie Krzemionki (Sudół 135 a) koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Ekspozycja czynna będzie do marca 2015 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tytuł sensacyjny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.