Facebook Google+ Twitter

Przemycone gniazdo dinozaura prawdopodobnie jest fałszywe

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-09 11:51

Dwadzieścia dwa jaja dinozaura powróciły do Chin w grudniu. Eksperci jednak nie są zgodni co do jego autentyczności.

Dobrze zachowane gniazdo dinozaura przemycone do USA powróciło do Chin, ale eksperci nie są zgodni co jego do pierwotnie ocenianej wartości - informuje chinadaily.com. Gniazdo z 22 jajami przejdzie w tym tygodniu odprawę celną na międzynarodowym lotnisku w Pekinie, a następnie wystawione będzie w Muzeum Geologicznym.

Według artykułu z Los Angeles Time jaja dinozaura liczą sobie prawdopodobnie 65 milionów lat. Zostały one znalezione w 1984 roku w prowincji Guandong i zakupione przez amerykańskiego kolekcjonera na aukcji w Tajwanie. Do Ameryki dostały się przez Florydę.

Obecnie chińscy paleontolodzy kwestionują ich prawdziwość i zastanawiają się nad ich rzeczywistą wartością. Zhao Zikuli czołowy znawca dinozaurów z Chińskiej Akademii Nauk uważa że gniazdo zostało podrobione i sprzedane poza Chinami. Od czasów słynnego filmu Spielberg’a „Park Jurajski” cały świat a w tym i Chiny fascynują się dinozaurami; w konsekwencji ich szczątki a szczególnie skamieniałe jaja rosną nieustannie w cenie wśród kolekcjonerów.

Podrabianie jaj dinozaurów jest bardzo proste. Wystarczy użyć ziemi i fragmentów skamieniałych skorup jaj – twierdzą eksperci. Jak twierdzi Zhao Zikuli w 2000 roku widział rolników sprzedających skamieniałe skorupy jaj za cenę 100-200 yuanów czyli 16-19 dolarów za kilogram. Według niego chłopi kopią w poszukiwaniu prawdziwych jaj dinozaurów i sprzedają je poniżej 10 yuanów za sztukę. Cena jaj rośnie do 100 Y kiedy jajo ląduje w prowincji Guandong lub innym miejscu w Chinach skąd są szmuglowane za granicę. Na zachodzie cena jaj może wzrosnąć dziesięciokrotnie.
Ryszard Kosacz

(Ryszard Kosacz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.