Facebook Google+ Twitter

Przemyska Jesień Poetycka pod znakiem Juliusza Słowackiego

4 września rozpocznie się nowy sezon 2009/2010 w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki Zamek. Imprezą inaugurującą rok kulturalny będzie Przemyska Jesień Poetycka, która jest kontynuacją Przemyskiej Wiosny Poetyckiej.

Plakat Imprezy / Fot. Przemyskie centrum KiN ZamekImpreza poszerzona została o formy teatralne i śpiewane, co sprawia, że poezja, będzie przekazywana publiczności na wiele sposobów, co działać powinno na wszystkie zmysły. Koordynatorem tego niekomercyjnego projektu artystycznego jest Renata Nowakowska dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek. Impreza zalicza się do jednych z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w Polsce, co powoduję, że niesie ze sobą całą gamę emocjonalnych przeżyć na poziomie tzw. kultury wysokiej. Podczas tegorocznej Przemyskiej Jesieni Poetyckiej dominować będzie tematyka twórczości Juliusza Słowackiego (patrona kulturalnego roku 2009).

W programie znajdują się m.in. Sesja literacka „W kręgu sztuki Juliusza Słowackiego” oraz spektakl „Goplana i Grabiec - czyli niemożliwa miłość” według „Balladyny” Juliusza Słowackiego w wyk. Teatru M.I.S.T. z Krakowa w reżyserii Stanisława Michno.

Duet Bozena Boba -Dyga i Grzegorz Palus / Fot. fot. Klaudia Krupa - PiećkoFabuła spektaklu opowiada o namiętnym uczuciu, jakim zapałała Goplana-królowa, nimfa, a zarazem wiedźma do wiejskiego uwodziciela i pijaczyny-Grabca, a następnie bezwzględne i brutalne rządy tegoż, kiedy został w magiczny sposób mianowany królem. Dodatkową atrakcją spektaklu jest "fantastyczna" oprawa muzyczna i głosy śpiewających aktorów.

Opracowanie tekstu i reżyseria: Stanisław Michno, aranżacja muzyczna: Bożena Boba-Dyga i Grzegorz Palus, scenografia Barbara Stec i Stanisław Jazgar, kostiumy Bożena Boba-Dyga i Anna Kulikowska. Oprawa muzyczna przemyskiej imprezy należeć będzie do duetu Bożena Boba-Dyga – śpiew i Grzegorz Palus - akordeon, którzy zaprezentują oryginalne wykorzystanie głosu ludzkiego i akordeonu w swoim recitalu "Wyśpiewane wiersze".

Oczywiście kulminacyjnym punktem Przemyskiej Jesieni poetyckiej będzie Noc Poetów, którą zaszczycą poeci Bożena Boba-Dyga,Jerzy Janusz Fąfara, Jacek Gutorow, Józef Kurylak, Krzysztof Lisowski, Jarosław Markiewicz, Stanisław Michno, Jacek Napiórkowski
Magdalena Praczyńska, Janusz Szuber, Adam Wiedeman, Zofia Zarębianka oraz Grażyna Niezgoda, Jacek Szwic, Krzysztof Fil.

Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.