Facebook Google+ Twitter

Przemyśl: Termos fundamentem muzeum

19 października na terenie budowy nowej siedziby Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej wmurowano akt erekcyjny a tak naprawdę termos...z aktem erekcyjnym

Termos fundamentem muzeum / foto. Łukasz SolskiUroczystość rozpoczął dyrektor MNZP Mariusz Olbromski, który przywitał wszystkich przybyłych oraz przedstawił historię decyzji o wybudowaniu nowego gmachu – pierwszego w powojennej Polsce muzeum budowanego od podstaw.

Po nim głos zabrał marszałek województwa podkarpackiego Leszek Deptuła, który przedstawił retrospekcyjne przemówienie. Najpierw, podobnie jak rok temu podczas wizytacji stoku narciarskiego, opowiedział o wakacjach które spędzał w Przemyślu w młodzieńczych latach, a następnie przywołał wspomnieniami sesję zarządu województwa na której jego głos zadecydował o rozpoczęciu budowy. Tutaj zaznaczył, że „za” głosował - obecny na uroczystości - Tadeusz Sosnowski.
Termos fundamentem muzeum / foto. Łukasz Solski

Z kolei wicewojewoda Dariusz Iwaneczeko przemówienie rozpoczął ostrożnie, bo „znów zadzwoni jakaś pani Kasia do redakcji” i oskarży go o uprawianie kampanii wyborczej, a przecież – jak zaznaczył – kandydatów na uroczystości było wielu.

Według wicewojewody, rozpoczęcie budowy jest spóźnione o dwa lata, i dziś powinno odbyć się otwarcie muzeum, a nie wmurowanie kamienia węgielnego. Winą za to obarczył rząd SLD, który tylko w sobie wiadomy sposób rozdysponowywał środki pieniężne. Na koniec wręczył dyrektorowi Olbromskiemu starą monetę z napisem "Rex".

Po przemówieniach, które wygłosili też: przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Krzysztof Kłak, konsul generalny we Lwowie Wiesław Osuchowski i prezydent Przemyśla Robert Choma, budowę poświęcił ksiądz Wacław Partyka.

Ostatnim aktem uroczystości było podpisanie aktu erekcyjnego, który włożony do termosu został zamurowany przez zgromadzonych vipów. Obok aktu, w termosie znalazła się również złotówka, wrzucona na szczęście przez marszałka Deptułę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.