Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8237 miejsce

Przemysłowa potęga Szczecina już tylko legendą

Za czasów poprzedniego ustroju Szczecin był prężnym ośrodkiem gospodarczym i przemysłowym, tętnił życiem zakładów przemysłowych. Obecnie struktura zatrudnienia zmienia się zasadniczo.

Kiedyś Stocznia Szczecińska tętniła życiem / Fot. Wincenty SadowskiTakie zakłady jak stocznie, port szczeciński, Zakłady Chemiczne Police, Huta Szczecin, Papiernia Skolwin, Fabryka kabli Załom, PPDIUR Gryf, Transocean, FSM Polmo, Chemitex Wiskord, Zakłady Przemysłu Odzieżowego: ZPO Dana i ZPO Odra, Zakłady Budowlane: KBO – 1, SPBO –2, nadawały ton życiu miasta i województwa. Jeszcze pod koniec lat 80. ponad 50 proc. szczecinian była zatrudniona w przemyśle i budownictwie.

Zmiana ustroju i gospodarka rynkowa doprowadziły większość z tych zakładów do upadku i likwidacji. Ani władze województwa, ani miasta nie wykazały żadnej większej inicjatywy i nie udzieliły pomocy tym zakładom borykającym się z nieumiejętnym zarządzaniem i nieprzystosowaniem do gospodarki rynkowej.

Upadły takie zakłady jak Transocean, Chemitex Wiskord, PPDiUR Gryf, FSM Polmo, Fabryka kontenerów Unikon, Zakłady przemysłu odzieżowego: Dana i Odra, Spółdzielnia Pracy "Meblosprzęt", Fabryka Urządzeń Biurowych i wiele innych mniejszych. Jeszcze w 2007 r. w przemyśle i budownictwie pracowało 25 proc. mieszkańców Szczecina. W ostatnich dwóch latach upadły: Huta Szczecin, Papiernia Skolwin, Fabryka kabli Załom, a w 2009 r. upadł jeden z największych zakładów przemysłowych Szczecina - Stocznia Szczecińska i procent mieszkańców zatrudnionych w przemyśle stopniał do niespełna 20.

Ponieważ dodatkowo Polskę dopadł kryzys ogólnoświatowy, słyszymy już o kłopotach Zakładów Chemicznych Police, Polmosu i innych, które bez pomocy władz wojewódzkich i miasta mogą skończyć tak jak stocznia. Lista upadłych zakładów nie jest jeszcze zamknięta, można się więc zastanawiać, z czego tak naprawdę żyją szczecinianie, gdy prawie nic nie produkują?

Szczecin z ośrodka przemysłowego stał się miastem naukowców i urzędników. A oto szczegóły:
Największym pracodawcą na terenie miasta są jeszcze: Zakłady Chemiczne Police S.A. – 2,8 tys. pracowników, Polska Żegluga Morska –2,7 tys. pracowników, Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście – 2,6 tys. pracowników, ale już następne miejsca zajmują uczelnie: Uniwersytet Szczeciński, zatrudniający ponad 1,1 tys. pracowników naukowych i ponad 880 pracowników administracji. Także Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny daje pracę dwóm tysiącom ludzi. Łącznie na obu uniwersytetach pracuje blisko 4,2 tysiąca osób, co jest liczbą porównywalną do zatrudnienia w upadłej Stoczni Nowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Legenda, bez pamiątek o tych wielkich socjalistycznych zakładach, które nie przetrwały gospodarki rynkowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Legenda, do opowiadania wnukom!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego tak to Zachodniopomorskie się wyludnia a Rząd rzeczypospolitej dołożył do tego ręki. Postawa obojętna przyjęta przez rząd, jest obciążająca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.