Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7714 miejsce

Przemysłowe cmentarzyska Śląska na fotografii

Od pewnego czasu odwiedzam miejsca, które zaczynają na Śląsku zanikać. Znajduję wiele nieczynnych kopalń, hut i przedsiębiorstw, więc lista miejsc ciekawych do zobaczenia stale się powiększa. Smutne jest jednak to - że muszę się śpieszyć!

Huta Uthemann - jedna z dwóch wież wodnych zasilających hutę. / Fot. Krzysztof WyszkoSpoglądając na krajobraz Górnego Śląska, trudno nie zauważyć pojawiających się na horyzoncie kominów, wież szybowych oraz hal produkcyjnych. Zakłady przemysłowe zdominowały ten teren nie tylko dzięki obfitości złóż występujących pod ziemią, ale także dzięki zaradności ich założycieli. Obecnie krocząc tym przemysłowym szlakiem w wielu miejscach natrafimy na ruiny...

Swoją wędrówkę po terenach poprzemysłowych zacząłem w 2007r. Wybrałem się wtedy do Gliwic, by zobaczyć co zostało z gliwickiej huty. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy chodząc po terenie tak dobrze prosperującego niegdyś zakładu, mijałem gruzowisko i sterty porozwalanych cegieł. W niektórych miejscach natrafiłem na szczątkowe ślady dawnej robotniczej egzystencji.Papiernia w Kaletach - wybudowana przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck-a / Fot. Krzysztof Wyszko

W takich miejscach nie słychać już stukotu młotów, jeżdżących suwnic, pracujących maszyn, nie słychać tez odgłosów robotników. Pomieszczenia i hale są wypełnione pustką i ciszą, którą od czasu do czasu zamąci spadająca kropla wody, szum wdzierającego się między zabudowania wiatru lub miejscowe osuwanie cegieł. Niektóre budynki stanowią schronienie dla ptactwa, które zauważając obecność człowieka, głośno wyrażają swoje zaniepokojenie.

Wieża wodna Huty Zabrze. / Fot. Krzysztof WyszkoPrzypadkowy turysta także narażony jest na niebezpieczeństwo, które może zakończyć się kalectwem lub nawet utratą życia. W poprzemysłowych zabudowaniach często można napotkać otwory w podłożu prowadzące do podziemi, które nieraz sięgają kilka metrów w dół. Dno najczęściej wypełnia woda, choć zdarza się także napotkać twarde klepisko.
Również zadaszenia tych obiektów w większości są zniszczone i w każdej chwili grożą zawaleniem.

Poszukiwanie kolejnych opuszczonych zakładów bardzo ułatwiły zasoby internetu. Dzięki nim dotarłem do huty w Szopienicach, cementowni w Grodźcu, starej rzeźni w Chorzowie i wielu innych miejsc, które stopniowo znikają z naszego krajobrazu będąc częściowo wyburzane, lub pozostawione bez opieki z cichym przyzwoleniem na samozniszczenie. A szkoda! Mające ponad sto lat budynki industrialne, stanowią ciekawą wartość architektoniczną i historyczną. Większość tych zakładów powstała z inicjatywy ludzi światłych i przedsiębiorczych. Takie postacie jak Guido Henckel von Donnersmarck, Fryderyk Wilhelm Reden, Wiliam Suermondt, Jan Koulhaas, Anton Uthemann i wiele innych, byli pionierami Górnośląskiego przemysłu i budowniczymi tych zakładów, które teraz z wielką chęcią są rujnowane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

ss
  • ss
  • 07.10.2011 01:15

-


WYNIKI WYBORÓW: PIS-55%, PO-18%, PSL-5,0%, SLD-4,5%, PNJ-0,5% , POligłup -0,3%.- J.KACZYŃSKI PREMIEREM.TYLKO J. KACZYŃSKI i PIS - Ludzie mówią i piszą : DZIĘKUJEMY POboszewi-czerwoną kartką -piroman traci nerwy, tupie,wykazuje agresję,destabilizuje,lekceważy,skandalicznie się zachowuje, grozi...? Zagłosujmy TYLKO na J.KACZYŃSKIEGO i PIS,aby mógł SAMODZIELNIE rządzić UCZCIWIE POLSKĄ -skończmy z tym (NIE)rządem . Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom POligłupów,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?,POligłupy?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ - nie głosujmy na nich.Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy temat. Warto też zajrzeć na Dolny Śląsk - tragedia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonała dokumentacja zdjęciowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysiu a co tu kochac, tu plakac trzeba.A jak juz to ten okradziony i zniszczony SLASK. OWSZEM SLASK SIE ZMIENIA .ALE TO CO POZOSTALO TO SMUTNA PRAWDA.JA NAPISZE KOCHAM TA PRAWDE I WARTO OTYM WSPOMNIEC.TO NASA HISTORYJA .ALE BYDZIE LEPIJ JO WIRZA W TO .PYRSK LUDKOWIE.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysiek
  • Krzysiek
  • 03.08.2011 14:37

Kocham ten "mój" Śląsk,

dziękuję za reportaż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.