Facebook Google+ Twitter

Przeniesienie Pomnika Czterech Śpiących sprawą międzynarodową

 • Ewa Bo
 • Data dodania: 2010-10-02 15:29

Pomnik Czterech Śpiących znajdujący się na Pradze Północ przeszkadza w budowie II linii metra. Padały propozycje o wysadzeniu pomnika w powietrze - i mniej kontrowersyjne - o przeniesieniu go w inne miejsce. Co z nim zrobić? Zdecyduje o tym... Rosja.

Pomnik Czterech Śpiących / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Czterech_%C5%9Bpi%C4%85cych_07.jpg&filetimestamp=20070507211033 Pomnik Czterech Śpiących - to potoczna i najczęściej używana nazwa dla Pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni znajdującego się przy ulicy Targowej na Pradze. Jest pierwszym pomnikiem postawionym w stolicy po zakończeniu wojny i najbardziej kontrowersyjnym. Na cokole pomnika umieszczono bowiem napis (po polski i rosyjsku): "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy, 1945 r."

Chyba żaden z warszawskich pomników nie wzbudzał takich gorących dyskusji jak ten. Od wielu lat kłócą się o niego politycy i zwykli mieszkańcy stolicy. Jednym przypomina lata komunizmu, dla innych jest nic nie znaczącym obiektem. Niektórzy mówią, że doskonale pasuje do okolicznych kamienic i nie razi w oczy. Inni twierdzą zaś, że to "straszydło" i powinno zniknąć wraz z odejściem minionej epoki. Pomnik Czterech Śpiących / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Czterech_Spiacych.jpg&filetimestamp=20100714115101

Pomnik Czterech Śpiących trudno ruszyć. Co prawda w 1966 roku przesunięto go o 8 metrów na wschód, w związku z przebudową skrzyżowania ul. Targowej z Al. Solidarności. Ale teraz sprawa jest o wiele trudniejsza.

Kilka miesięcy temu pismo w sprawie pomnika wystosowała do rosyjskiej ambasady Rada Ochrony Miejsc Pamięci Walk i Męczeństwa. Prosił o to stołeczny ratusz.

Jaką decyzję w tej sprawie zajmie Federacja Rosyjska? Czy zgodzi się na przeniesienie pomnika? A może trzeba będzie zmienić plan II linii metra?


WIESZ COŚ WIĘCEJ NA TEN TEMAT? ZAREJESTRUJ SIĘ I NAPISZ ARTYKUŁ!
MASZ INNE ZDANIE NIŻ AUTOR MATERIAŁU? WYRAŹ JE W KOMENTARZU!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Cor Cogitans
 • Cor Cogitans
 • 07.12.2011 03:27

Proponuję rozebrać ten, pożal się Panie Boże, pomnik, załadować do wagonu i spytać Ruskich, w którym mieście brakuje im stali i kamienia. To jest hańba dla Warszawy i całej Polski by ten pomnik tam stał, a nigdzie w Warszawie nie było POMNIKA BITWY WARSZAWSKIEJ - wielkiej polskiej wiktorii. WSTYD I HAŃBA!!! Powinien stanąć w odpowiednim miejscu szczerozłoty orzeł o wysokości 5 metrów z jebutnym napisem: "Przed tym miastem złamano zęby nawale bolszewickiej i ocalono Polskę i Europę przed komunistyczną zarazą - CHWAŁA BOHATEROM!" w 12 językach (włącznie z chińskim i japońskim)!!! Wtedy powiem, że moja Ojczyzna jest wolna!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Istnieje umowa, która zobowiązuje Polskę do konsultacji działań w zakresie przeniesienia pomników.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin Kreis
 • Marcin Kreis
 • 04.10.2010 09:55

A dlaczego musimy Rosjan prosić o zgode? Bo tego nie rozumiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, sądzę, że Jarosław się nie cieszy. Wprost przeciwnie. >Prosił o to stołeczny ratusz< a kto prosił stołeczny ratusz aby poprosił Radę OMPWiM o to, aby zwróciła się do ambasady rosyjskiej? Polacy wybrali premiera, wybrali prezydenta. Wybrali zatem sobie ten los. Uzależnienie od Rosji w tak drobnej sprawie jak pomnik to jeszcze nic, gorzej, jeżeli w sprawach większej wagi nasza władza będzie pytała ambasadę rosyjska o zdanie np. w sprawach gospodarczych.
Panie Ja Obywatelo. Sądzę że rosyjski żołnierz wcielony do wojska rozumiał politykę Stalina, musiałby być bardzo mało inteligentny, żeby nie rozumieć. Rosjanie czekali na prawym brzegu Wisły aż się Warszawa wykrwawi - to wiadomo, na wyzwolonych terenach aresztowali i mordowali Ak - owców link http://www.rp.pl/artykul/153227,439873_Kalendarium.html , z wyzwolonych terenów Polski wywożono całe rodziny link http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/394/967/ link http://www.pismoprofile.com/index.cgi?action=01show&idn=132&kind=4 , w marcu 1945 roku uprowadzono do Moskwy dowódców Polskiego państwa Podziemnego http://www.bibula.com/?p=19787 a my im za to wszystko pomniki... wdzięczności. Wtedy w 1945r. było to zrozumiałe - byliśmy w radzieckiej strefie wpływów a teraz dlaczego mamy pytać? Ciekawa polityka zagraniczna. Przychylam się do zdania p. Ramarka: na złom, no, można zapytać ambasady rosyjskiej na które złomowisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
 • Roman Kożminski
 • 03.10.2010 15:43

Miasto nie podejmie takiej decyzji , nie wierzę by obecana Pani Prezydent sie odważyła. To raczej już decyzja polityczna, ale powiadam ten rząd sam sobie taki los zgotował!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To chyba leży w gestii miasta? Pytanie kto za to odpowiada?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
 • Roman Kożminski
 • 03.10.2010 14:33

To Pan by tak zrobił Panie Ramark - ale nie rząd, ja też bym cichaczem go usunął.Tylko czy to nie jest zabawa w podchody?!Przecież to powinna być nasza suwerenna decyzja - czyli decyzja rządu, bez pytania kogokolwiek o zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja bym zrobił jak nasz nowy Prezydent z Krzyżem po cichutku pyk go żurawiem na ciężarówkę i na złom. Kase przeznaczyć na zbożny cel.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ja Obywatelo
 • Ja Obywatelo
 • 03.10.2010 11:48

Pani Małgorzato, pomnik postawili mieszkańcy Warszawy w 1945 r. Widocznie uważali, że ta armia wyzwoliła ich z okupacji niemieckiej. Widocznie uważali, że jednak żołnierze radzieccy przynieśli im wyzwolenie od okupanta niemieckiego.. Z przewracaniem pomników należy się wstrzymać. Żołnierze radzieccy polegli na terenach polskich to byli żołnierze wcielani do wojska i oni nie rozumieli tej polityki, którą prowadził Stalin.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ile to w całej Polsce jest podobnych pomników? Tj. postawionych w tym samym celu. Ładniejszych lub brzydszych (nasz nazywany jest kowadłem - http://ion24.blogspot.com/2010/05/jaki-teraz-bedzie-los-pomnikow.html i ma się dobrze - link ). Jeśli stworzymy precedens...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.