Facebook Google+ Twitter

Przepływ innowacji i technologii: Miliard euro dla Erasmusa

Czy wzmocnienie programu wymiany edukacyjnej Socrates Erasmus może pomóc w transferze technologii i projektów innowacyjnych wewnątrz i pomiędzy państwami członkowskimi UE?

Socrates Erasmus logo / Fot. logoDobiegają końca konsultacje wewnątrz Komisji Europejskiej w dziedzinie swobodnego przepływu studentów i pracowników naukowych wewnątrz Unii Europejskiej. Może to mieć niezwykle ważny wpływ na wzrost innowacyjności i transfer nowych technologii pomiędzy ośrodkami naukowymi i badawczymi. Prace nad konkretnymi uchwałami zakończyły już komisje i grupy robocze Parlamentu Europejskiego. Efektem tych działań jest prawie miliard euro, jaki chce przeznaczyć Komisja Europejska na studia w Europie dla studentów i doktorantów z państw trzecich, w ramach programu Erasmus Mundus II, obejmującego lata 2009-2013. Jest to zdecydowanie więcej niż w okresie 2004-2006, kiedy to wyasygnowano na ten cel ponad 300 mln euro.

Komisarz ds. edukacji Jan Figel stwierdził, że Komisja Europejska chce zwiększyć atrakcyjność uniwersytetów europejskich dla uzdolnionych studentów z krajów trzecich, w kontekście globalizacji szkolnictwa wyższego, a zwłaszcza konkurencji ze strony uniwersytetów amerykańskich. Program Erasmus Mundus istnieje od 2004 roku i stanowi odpowiednik popularnego w UE programu studenckiego Erasmus, tyle że jest przeznaczony dla studentów spoza Unii. Podczas pierwszych trzech lat akademickich (2004-2006) w programie wzięło udział ponad 2,3 tys. studentów z ponad 100 krajów trzecich oraz 323 uniwersytety z i spoza Europy. We wrześniu tego roku studia w Europie rozpocznie prawie 2 tys. kolejnych wybranych osób.

KE zaproponowała w czwartek, by w ciągu pięciu lat (2009 - 2013), w ramach programu Erasmus Mundus uniwersytety z Europy i z krajów trzecich otrzymały nieco ponad 950 mln euro. Nowa "edycja" programu ma obejmować, poza stypendiami dla studentów z państw trzecich, nowe działania: wspólne studia doktoranckie, zwiększone wsparcie finansowe dla studentów europejskich, jak również programy partnerstwa w określonych regionach świata. Propozycja KE wymaga teraz akceptacji Parlamentu Europejskiego, do którego wrócił projekt oraz poszczególnych rządów państw Unii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.04.2009 18:40

to sa chyba najlepiej wydane pieniadze UE :). a opinie polskich studentow ktorzy wydaja te pieniadze na integracje w europejskim towarzystwie znajdziecie tutaj: http://www.erasmuse.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dostanę miliard euro? Jupppi! (login: erasmus)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rekapitulując. Tak dla Marcina Erasmusa :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.08.2007 03:28

fajny słowotok... autor ma problemy z pisaniem na każdy temat, głupimi opiniami i unikaniem liczenia zer w miliardzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

*koffani

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jesteście kochani :*

Komentarz został ukrytyrozwiń

TAK dla Erasmusa! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.