Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2598 miejsce

Przeprawa przez Zalew Wiślany - mroczna tajemnica II wojny światowej

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-02-07 19:19

Przeprawę, przez skuty lodem Zalew Wiślany przeżyło ok. 450 tys. mieszkańców Prus Wschodnich. Pomimo to, zalew pochłonął ogromną ilość istnień ludzkich wraz z ich dobytkiem i zwierzętami.

Na początku 1945 roku, w czasie zimowej ofensywy Armii Radzieckiej, wykonany przez nią manewr Głaz przypominający Exodus mieszkańców dawnych Prus Wschodnich przez zamarznięty Zalew Wiślany zimą 1945 roku. Symboliczny grób jest miejscem zadumy nad historią, ale także apelem o pojednanie Polaków i Niemców. / Fot. Fot. Antoni Nadzikowskioskrzydlający spowodował, że Prusy Wschodnie były już odcięte od Rzeszy. Sytuacja ta, zmusiła ludność niemiecką, do ucieczki na zachód. Jedyna droga prowadziła przez zamarznięty Zalew Wiślany lub przez Pilawę. Podobny los spotkał także Mazurów. Wraz z całą ludnością niemiecką, ze wschodnich prowincji Rzeszy, oni także ponieśli główny ciężar wojny - jako ofiary. Utracili jednak, nie tylko swoją małą ojczyznę, lecz także własną historię.

W styczniu, lutym, aż do początku marca 1945 roku, wiele tysięcy uchodźców usiłowało przedostać się poprzez skuty lodem zalew, na Mierzeję Wiślaną. Wszyscy liczyli na ewakuację okrętami, stojącymi w Zatoce Gdańskiej. Niezbyt gruby lód, załamywał się pod ciężarem ludzi i zwierząt, na co niemały wpływ miały bombardowania radzieckiego lotnictwa, jak i częsty ostrzał artyleryjski. Nie uzyskując żadnej pomocy, ludzie tonęli w lodowatej wodzie. Ci, którym udało się przebyć ścięty mrozem zalew, nad brzegiem morza także, nie znaleźli ratunku.

Nie upolityczniajmy historii. / Fot. Fot. Antoni NadzikowskiPrzeprawę, przez skuty lodem Zalew Wiślany przeżyło ok. 450 tys. mieszkańców Prus Wschodnich. Pomimo to, zalew pochłonął ogromną ilość istnień ludzkich wraz z ich dobytkiem i zwierzętami. Ilość ofiar, jakie zabrał w czasie tej tragicznej przeprawy zalew, pozostaje jego mroczną tajemnicą. Do dziś dnia po większym sztormie, wody zalewu odsłaniają smutne tajemnice tamtego okresu.

Dla uczczenia pamięci tych ofiar, na początku drugiego tysiąclecia, we Fromborku odsłonięto tablicę pamiątkową.

Mroczna tajemnica Zalewu Wiślanego
Ucieczka z Prus Wschodnich oczami Niemca
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy - Frombork

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Takich i innych znaków przypominających tragedie wojenne powinno być jak najwięcej, aby ludziom codziennie przypominały skutki ludzkiej głupoty i stosowania przemocy wobec innych użytkowników naszej "Matki" -Ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komu może przeszkadzać tablica? Mniemam, iż tylko bezmyślnym, pełnych nienawiści osobnikom.
Artykuł 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.02.2010 21:42

Dramat jaki się rozegrał na zalewie jest naprawdę wart przypomnienia, gdyż zginęli tam nie tylko sami Niemcy. Natomiast sprawa widocznej na załączonym zdjęciu tablicy upamiętniającej ten exodus, pomimo przeprowadzonego referendum przed jej postawieniem, budzi nadal dużo kontrowersji. Komu to przeszkadza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

5+
temat wart przypomnienia.
W lecie ludziska wygrzewają się na plażach Mierzei Wiślanej, nawet nie wiedząc, że tuż obok rozegrał się ludzki dramat.
W lasach Mierzei znaleźć można wiele śladów wojny.W latach 90-tych sam 'potykałem się" o leżące na mchu groźne granaty moździerzowe oraz rury panzerfaustow (w okolicach miejscowości Skowronki).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałem z zainteresowaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.