Facebook Google+ Twitter

Przeprosiny za "polski nazistowski obóz pracy" w Auschwitz

 • Ewa Bo
 • Data dodania: 2012-01-12 21:30

Po licznych protestach, w związku z kontrowersyjną reklamą siłowni w Dubaju i relacją "Het Laatste Nieuws", która informując o tym fakcie nazwała obóz w Auschwitz - "polskim nazistowskim obozem pracy", ukazało się sprostowanie.

 / Fot. Ewa Krzysiak W reklamie siłowni w Dubaju zachęcającej do zrzucenia kalorii wykorzystano zdjęcie obozu w Auschwitz Birkenau. Jak by tego było mało, prasa belgijska, opisując tę sprawę, użyła określenia "polski nazistowski obóz pracy".

Przeczytaj Spalaj kalorie w Auschwitz

Zarówno reklama jak i nazewnictwo użyte przez gazetę wywołało wielkie poruszenie i oburzenie w Polsce i poza jej granicami - przypomina
RMF24.pl. Protestowały środowiska żydowskie i Polacy (w tym Polonia z Belgii). Zareagowało również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ambasador RP wystosował do właściciela siłowni list wyrażający oburzenie treścią reklamy i domagał się przeprosin. Natomiast od "Het Laatste Nieuws" domagał się sprostowania argumentując, że takie sformułowania to zakłamywanie historii.

Właściciel firmy Phil Parkinson przeprosił za to zdarzenie i zapewnił, że grafik komputerowy, będący autorem reklamy, stracił pracę. Obiecał również ofiarować datek na rzecz Holocaust Memorial Fund, mający być zadośćuczynieniem za wyrządzoną krzywdę moralną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 15.01.2012 13:56

Chciałabym podsumować ,to co chciałam tu powiedzieć. O fotografii Obozu Zagłady użytej dla celów reklamy i komercji,już uprzednio się wypowiadałam. To jest i chore i niedopuszczalne. Jeśli chodzi o artykuł w belgijskiej gazecie a szczególnie o tytuł,w którym piszą'' polski nazistowski obóz pracy'',to zgadzam się,trzeba z tym walczyć. To nieprawdziwy i zły wizerunek Polski. Ale dodam,że moim zdaniem należy także zmieniać (i obserwuję,że to zmienia się na lepsze) stosunek wszystkich Polaków do Żydów. Tak się złożyło,że poza granicami Polski mieszkałam przez 20 lat. Często spotykałam się tam z opinią o Polakach,jako antysemitach.Taki był tam obraz nasz,szczególnie po nagonce antysemickiej w roku 1968 i przymusową emigracją wielu osób za czasów Gomułki z paszportem w jedną tylko stronę. Taka była historia i nie można jej zmienić ani się tego wyprzeć. Mam nadzieję,że ten obraz Polski,naszym postępowaniem ,całkowicie w końcu zmienimy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 14.01.2012 17:18

@czytacz - Proszę uprzejmie jeszcze raz spojrzeć na fotografię obozu oraz linii kolejowej prowadzącej do Obozu Zagłady. Tzw .wrogowie Hitlera - poszli do gazu.Żydzi ,Cyganie, Chorzy umysłowo,Homoseksualiści?
A teraz przecież istnieje nadal jeszcze i rasizm i antysemisyzm. Co tu jest według Pana nie na temat ?
To ,że nawet w dzisiejszej Polsce pewne osoby,obciążone negatywnym przekazem swoich rodziców na temat osób wyznania mojżeszowego są źle do nich nastawione? To jest prawda. Nie piszę tutaj nie na temat. Nie chcę się wstydzić za to ,że jestem Polką. Niech wstydzą się inni ale ja nigdy nie byłam i nie będę antysemitką lub rasistką.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 14.01.2012 16:53

@Filolog - Znam ''Hamleta'' równie dobrze,jak Pan .Grałam w nim Ofelię,swego czasu. Oczywiście,jako filolog ma Pan całkowitą rację. Ale nie zrozumiał Pan,o co chodziło w moim komentarzu. Otóż chodziło mi o to ,że już od czasów szekspirowskich bycie Żydem było przedstawiane nawet w sztukach Szekspira,jako bycie właśnie jakimś zdrajcą i osobą negatywną. Przecież Rosenkrantz i Guildenstern,to są postacie całkowicie wymyślone przez Szekspira,które w rzeczywistości w ogóle nie istniały. Bardzo boli mnie fakt,że osoba wykształcona,tak jak Pan potrafi fikcję czyli sztukę Szekspira uważać za autentyczne fakty a następnie starać się twierdzić,że Rosenkrantz i Guildenstern,będąc Żydami są winni i zasługują na karę. Przypomina mi to,niestety kazania księdza proboszcza,który w okresie wielkanocnym niegdyś ''napuszczał'' z ambony wiernych,twierdząc ,że Żydzi są winni,gdyż to oni zabili Chrystusa(Żyda ortodoksyjnego)

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytacz
 • czytacz
 • 14.01.2012 11:45

Państwo dyskutują nie na temat artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Filolog
 • Filolog
 • 14.01.2012 08:04

Pani Marto, Występujący w ''Hamlecie'' Rosenkrantz i Guildenstern nie są przyjaciółmi tytułowego bohatera, a sprzedajnymi zdrajcami, którzy wiozą list z rozkazem stracenia go tuż po przybyciu do celu podróży. Są jego kolegami z lat szkolnych i wykorzystują tę znajomość do uśpienia jego czujności. Hamlet odkrywa ich zamiary i nie zmieniając treści zamienia tylko swoje personalia na nazwiska zdrajców. Ponieśli śmierć wskutek intrygi w jakiej sami świadomie uczestniczyli. Jak Pani widzi pochodzenie i brzmienie ich nazwisk nie ma tu nic do rzeczy. Postępowali niewłaściwie i za to ponieśli zasłużoną kraę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 13.01.2012 23:50

Dodam jeszcze,że w naszym kraju i nie tylko w naszym wciąż obserwuje się zjawisko,że wystarczy mieć wygląd np.azjatycki i nazywać się np.Wink lub mieć lub też nie mieć rysów śródziemnomorskich ale nazywać się np. Rosenberg lub też,jak w ''Hamlecie'' Rosenkrantz czy Guildenstern czy też Appelbaum(a to już w Polsce ) aby być poniżanym przez niektórych,deprecjonowanym a nawet atakowanym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 13.01.2012 21:36

@8566 Proszę Pana lub Pani. Proszę zrozumieć a także dowiedzieć się w internecie,co to jest mobbing. Bardzo dokładnie studiowałam i analizowałam to patologiczne zjawisko. To ,co spotyka pana Winka tutaj i co obserwuję jest mobbingiem w celu zniechęcenia go do pisania tutaj w ogóle. Nie wiem,kto zaczął te tzw.działania perwersyjne w stosunku do niego za każdym jego komentarzem,starając się deprecjonować i jego wypowiedzi i jego osobę. Ten,który zaczął nazywa się mobberem a cała reszta,która mu akompaniuje,współmobberami. Zjawisko takiej patologii,gdyż mobber zawsze ma cechy patologiczne (i np.może być rasistą) można zaobserwować wszędzie- w szkołach,w pracy w rodzinach. Cała grupa zainicjowana przez mobbera znęca się nad Bogu ducha winną jednostką. Mobbing jest zjawiskiem moralnie nagannym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
LinkE
 • LinkE
 • 13.01.2012 17:42

@ Pani Marto , na tym portalu to chleb powszedni [ i bez reakcji wydawców ] ,że używane są tak chamskie wpisy do internautów . Debata sprowadza się do epitetów , poniżania i dyskredytowania. Merytoryki jakoś mało.

Komentarz został ukrytyrozwiń
8566
 • 8566
 • 13.01.2012 16:44

Jak ktoś mówi i pisze rozsądnie nikt się nie oburza, a kiedy gada głupoty musi się liczyć z reakcją ludzi, którzy czytają, co ten koleś wypisuje

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 13.01.2012 13:29

Chciałabym zwrócić uwagę na tym portalu na zjawisko mobbingu w stosunku do pana Winka. Pomimo tego,że jego wypowiedzi mogą się nie podobać,to nie powinien on być tak często tutaj atakowany słowami w sposób dość niski i wulgarny, jak przez kogoś pod pseudonimem 9237. Insynuacje,że pan Wink nie jest Polakiem lub,że jest osobą chorą psychicznie,świadczą o niskim poziomie jako człowieka,osoby nazywającej siebie 9273. Na szczęście nie wszyscy w Polsce tak niski poziom przedstawiają. Przecież można grzecznie i kulturalnie panu Winkowi coś wytłumaczyć o ile on się myli na jakiś temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.