Facebook Google+ Twitter

Przeprowadzka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-09-24 10:13

Nie musi stawać na czerwonym świetle, ani uważać na radary drogówki - żartem zachwalał zalety "latającej erki" dr Robert Gałązkowski, zastępca dyrektora ds. ratownictwa medycznego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Teraz śmigłowce ratownictwa medycznego będą stratować z lotniska Aeroklubu Gliwickiego. / Fot. Dziennik ZachodniNa lotnisku Aeroklubu Gliwickiego uruchomiono w sobotę przeniesioną z Katowic śląską filię tej placówki. Zasięgiem obejmie obszar rozłożony w promieniu 100 kilometrów, na terenie zarówno Śląska, jak i Opolszczyzny, stąd obecność na uroczystości przedstawicieli również tamtejszego samorządu i władz wojewódzkich. Ale także wojewody śląskiego Tomasza Pietrzykowskiego i ministra zdrowia, Zbigniewa Religi. - Przeniesienie do Gliwic zwiększa zasięg naszych operacji - wyjaśnia Wojciech Bukowski, dyrektor LPR. - Chodzi nam głównie o teren dotąd nie pokryty naszym zasięgiem, a więc obszar wokół autostrady A4, na zachód, w kierunku Opola i Wrocławia. Jest to o tyle ważne, że w 2010 roku właśnie w Gliwicach mają się krzyżować autostrady A4 i A1. Dotąd, jak podkreślał minister zdrowia Zbigniew Religa, jeden z orędowników pomysłu, pola działania baz z Małopolski i ze Śląska nakładały się. Podczas, gdy na jednym terenie niepotrzebnie działały dwa śmigłowce (obszarem działania pokrywały się w 45 procentach), inny nie był zabezpieczony. Było to przedmiotem krytyki NIK.

- Blisko 30 lat temu miałem w Warszawie pacjenta z ciężką wieńcówką, żaden z ośrodków w kraju nie chciał mi pomóc go zdiagnozować. Zabrze nie odmówiło, dostałem od wojska helikopter i wylądowaliśmy właśnie tu, w Gliwicach. Dla mnie ta uroczystość jest jednak szczególnie ważna, bo stanowi element realizacji tak istotnej dla mnie ustawy o ratownictwie medycznym - podkreślił minister Religa. Na zarzuty, że jego obecność w Gliwicach to element kampanii wyborczej, odparł: - Mam świadomość, że gdziekolwiek się teraz pojawię na Śląsku, będzie to w mediach tak komentowane. I nie mam zamiaru ukrywać: dziś w takiej podwójnej roli tu poniekąd jestem.

Na terenie Polski działa obecnie 17 baz ratownictwa lotniczego (jedna, nadmorska, jest sezonowa). Wszystkie do 2010 roku mają byś wyposażone w nowoczesną flotę śmigłowców.
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.