Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przeprowadzka ostrowieckiej kultury. Rusza rozbudowa OBK

Redakcja
Ostrowiecki Browar Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim (stan obecny).
Ostrowiecki Browar Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim (stan obecny).
Końcówka lutego 2017 roku to okres przeprowadzki instytucji kulturalnych mieszczących się w budynku na rogu ulic Iłżeckiej i Siennieńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Niebawem rozpocznie się rozbudowa Ostrowieckiego Browaru Kultury.

Modernizacja obiektu, w którym swoje siedziby mają Biuro Wystaw Artystycznych i Miejskie Centrum Kultury stała się możliwa dzięki pozyskaniu przez władze Ostrowca Świętokrzyskiego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Na konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski konkurs "Zachowanie dziedzictwa naturalnego i kulturowego" wpłynęło 80 projektów (do ostatecznej "rozgrywki" dopuszczono połowę), wśród nich ten z Ostrowca Świętokrzyskiego, który zakładał rozbudowę ponad 100-letniego browaru Saskich (tu mieszczą się obecnie BWA i MCK) i stworzenie w nim Ostrowieckiego Browaru Kultury, do którego ma się przeprowadzić również Miejska Biblioteka Publiczna. Projekt zakłada przebudowę wszystkich obiektów od ulicy Siennieńskiej i Polnej, termomodernizację i zakup wyposażenia. Koszt inwestycji ma się zamknąć kwotą 21 milionów 125 tysięcy złotych. Projekt zgłoszony przez władze miasta otrzymał dofinansowanie w wysokości 16 milionów 900 tysięcy złotych.

Przetarg na rozbudowę i modernizację największej placówki kulturalnej w Ostrowcu Świętokrzyskim wygrała firma MTM Budownictwo z Tarnowa. Jej pracownicy z prezesem, Michałem Zydroniem tak skalkulowali koszty robót, że ich koszt ostateczny wyniesie niewiele ponad 18 milionów. – Projekt realizowany jest w formule Zaprojektuj i wybuduj – mówił prezes firmy MTM Budownictwo Michał Zydroń podczas uroczystego podpisywania stosownej umowy. – Remont zostanie rozpoczęty po uzyskaniu pozwoleń na budowę (co powinno nastąpić za około 1,5 miesiąca - przyp. KK). Koncepcja, którą wykonamy, jest przygotowana w oparciu o założenia nakreślone w programie funkcjonalno - użytkowym. Zachowamy na pewno industrialną, browarniczą architekturę z charakterystycznym ceglanym kolorem.
Z kolei Prezydent Miasta Jarosław Górczyński zapewnił, iż pozostała w wyniku obniżenia kosztów, nadwyżka (ok. 3 mln zł) zostanie przeznaczona na wyposażenie nowego obiektu. Miejska Biblioteka Publiczna będzie zajmować trzy kondygnacje budynku od ulicy Siennieńskiej. Znajdą się tam czytelnie, księgozbiór, kącik dla dzieci i dorosłych. Będzie też miejsce odsłuchowe do płyt audio i audiobooków oraz sprzęt dla osób niesłyszących. Miejskie Centrum Kultury zajmie pierwszą część budynku od ulicy Siennieńskiej. Na górze będą się znajdowały pracownie, do dyspozycji będą dwie sale wielofunkcyjne. Natomiast Biuro Wystaw Artystycznych pozostanie w zajmowanej dotychczas części, jednak wzbogaci się o salę ekspozycyjną i miejsce do składowania zbiorów.

Do momentu zakończenia rozbudowy Ostrowieckiego Browaru Kultury, który przewidziany jest na koniec 2018 roku, Miejskie Centrum Kultury i Biuro Wystaw Artystycznych funkcjonować będą w budynku kina "Etiuda" przy Alei 3 Maja. Wystawy mają się odbywać w innych obiektach na terenie miasta (brany jest pod uwagę m.in. budynek Urzędu Stanu Cywilnego).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto