Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5009 miejsce

Przerost formy nad treścią

To powiedzenie prześladowało mnie od czasów liceum. Nie bardzo wtedy rozumiałem, o co chodziło naszemu poloniście w moim LO, gdy pisał taką uwagę w niejednym zeszycie lub na kartce ze sprawdzianu konkretnej wiedzy na zadany temat.

Szanowny Panie Profesorze, dzisiaj musiałby Pan dokonywać takich wpisów u ogromnej większości blogerów w ich dziełach oraz na większości stron internetowych. Nie wytrzymałby Pan niejednego webinaru, a podczas czytania maili, nie mówiąc już o SMS-ach, dostawałby Pan białej gorączki. No, chyba że zaakceptowałby Pan wizję swojego młodszego kolegi profesora Jana Miodka, który za dopuszczalne traktuje używanie różnych dziwolągów językowych, usprawiedliwiając je tzw. uzusem.

Cóż to jest ten przerost formy nad treścią w odniesieniu do internetu?

W pogoni za zyskiem, zanika dbałość o jakość treści przekazywanych we wszystkich nośnikach informacji tekstowej, która jest związana z biznesem. Ogromna większość twórców takich tekstów zwanych copywriterami, gdy z nimi się rozmawia, deklarują pełne zrozumienie i gotowość dla działań, które zwiększałyby czystość i jasność przekazywanych treści. Natomiast w praktyce stosują najprzeróżniejsze chwyty, z NLP włącznie (akronim NLP rozszyfrowuję jako Niekaralną Logistykę Przymusu…), aby zawrzeć mniej lub bardziej ukryty cel: zmusić odbiorcę tego tekstowego nośnika informacji do zachowania się tak jak chce tego zleceniodawca. Po prostu, dosadnie mówiąc, coś chce się mu „wcisnąć”, jakiś produkt lub usługę, której on tak naprawdę w danej chwili nie potrzebuje.

W przekazach obrazkowych ten mechanizm jest jeszcze bardziej widoczny

Współczesne narzędzia do edycji tekstu z jednej strony są niesamowitym usprawnieniem, ale z drugiej strony, delikatnie mówiąc, rozleniwiają intelektualnie piszącego, wychwytując jego błędy ortograficzne czy gramatyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.