Facebook Google+ Twitter

Przesądzony los zabytkowej bytomskiej kamienicy?

To już prawdopodobnie ostatnie godziny dla stojącej na bytomskiej Pogodzie, w kwartale ulic Chorzowskiej, Katowickiej i Karola Miarki, dziewiętnastowiecznej kamienicy.

Kamienica projektu Alberta Bohma z 1898 roku / Fot. Piotr A.JeleńTytuł nieco mylący, gdyż kamienica na skrzyżowaniu ulic Chorzowskiej i Katowickiej, nigdy nie była wpisana do rejestru bytomskich zabytków, chociaż jest perełką architektury końca dziewiętnastego wieku.
Projekt kamienicy, największej w owym czasie w Bytomiu, zakupił przedsiębiorca Franz Nowotny u słynnego berlińskiego architekta budynków mieszkalnych, Alberta Bohma. Budowę jej ukończono w 1898 roku.

Należy tutaj nadmienić, że Albert Bohm wywodzący się z rodziny architektów, mianowany Königlicher Hofbaurat* był także architektem kamienice przy ulicy Józefczaka nr 4 w roku 1899 i nr 8 w roku 1900, a także w tym samym roku Domu Koncertowego, jak ongiś nazywano gmach Opery Śląskiej.

W roku 2004 kamienicę o powierzchni 5 tys. mkw kupiła Krystyna Glück za kwotę 200 tys. zł w stanie dobrym. Jak deklarowała nabywczyni budynku, miał tutaj powstać hotel i mieszkania, były także przymiarki do galerii handlowej z myślą o dzieciach. Jednakże od pomysłów minęło siedem lat i pani Glück swoim brakiem zainteresowania posesją, przysparza kłopotów gminie i mieszkańcom. Grzegorz Nowak w rozmowie z lokalnymi mediami. / Fot. Piotr A.Jeleń

Można tylko domniemywać, że celem Krystyny Glück było nabycie parceli w atrakcyjnym punkcie miasta z nadzieją, że w niedługim czasie sama runie, co rozwiązywałoby inwestycję w jej remont.

Jak informuje rzecznik prasowy bytomskiego Urzędu Miejskiego, Katarzyna Krzemińska-Kruczek: - Do sprzedaży doszło za kadencji prezydenta Krzysztofa Wójcika, my tylko dostaliśmy ten problem do rozwiązania. Teraz na podobnych warunkach nikt od gminy w Bytomiu nie kupi kamienicy, gdyż od 2007 roku zmieniliśmy zasady przetargu.

Biedna pani Glück dokupuje przyległy do kamienicy teren


W jednym z wywiadów dla Dziennika Zachodniego, Krystyna Glück powiedziała, że kondycja budynku w momencie jego zakupu daleka była od ideału. Już wtedy przeciekał dach. Miała związane ręce i nie mogła przystąpić do remontu, bo przez pierwszy miesiąc nie otrzymywała kluczy do budynku. A złodzieje w tym czasie nie próżnowali. Później długo starała się o rozbiórkę, nie dostawała jednak na to zgody.

Z kolei w magistracie mówią inaczej. Gmina chciała nawet odkupić kamienicę. / Fot. Piotr A.JeleńJeszcze niedawno kamienica była do uratowania, a nie do burzenia. Trzeba było jednak zainwestować w nią jakiekolwiek pieniądze. Gmina chciała nawet odkupić kamienicę, ale do ewentualnego sprzedania wyznaczono tylko jej część. Miasto chciało kupić całość.

Czas upływał, a właścicielce ani przez myśl nie przemknęło, by podjąć kroki w kwestii remontu. Za to straż miejska i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakładali mandat za mandatem za brak zainteresowania posesją, a także narażaniem zdrowia i życia użytkowników ulic.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Burzenie, niszczenie zabytkowych kamienic, starych, ciekawych obiektów to rzecz niedopuszczalna, która musi być surowo karana!!! W żadnym kraju europejskim (nawet gdy zabytek jest w złym stanie próbuje się różnymi fachowymi metodami go ratować) nie burzy się starej architektury. To rzecz skandaliczna! Prawo o ochronie zabytków musi być w Polsce zaostrzone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od wczoraj, 24 sierpnia wyburzanie ruszyło pełną parą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bytomianin
  • Bytomianin
  • 18.08.2011 11:01

Na chwilę obecną "staruszka" jeszcze stoi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdopodobnie wtorek-środa rozpoczną się prace rozbiórkowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawdę żal, że przez czyjeś wyrachowanie stracimy taki budynek!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.