Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15607 miejsce

Przesądzony los zabytkowej bytomskiej kamienicy?

To już prawdopodobnie ostatnie godziny dla stojącej na bytomskiej Pogodzie, w kwartale ulic Chorzowskiej, Katowickiej i Karola Miarki, dziewiętnastowiecznej kamienicy.

Kamienica projektu Alberta Bohma z 1898 roku / Fot. Piotr A.JeleńTytuł nieco mylący, gdyż kamienica na skrzyżowaniu ulic Chorzowskiej i Katowickiej, nigdy nie była wpisana do rejestru bytomskich zabytków, chociaż jest perełką architektury końca dziewiętnastego wieku.
Projekt kamienicy, największej w owym czasie w Bytomiu, zakupił przedsiębiorca Franz Nowotny u słynnego berlińskiego architekta budynków mieszkalnych, Alberta Bohma. Budowę jej ukończono w 1898 roku.

Należy tutaj nadmienić, że Albert Bohm wywodzący się z rodziny architektów, mianowany Königlicher Hofbaurat* był także architektem kamienice przy ulicy Józefczaka nr 4 w roku 1899 i nr 8 w roku 1900, a także w tym samym roku Domu Koncertowego, jak ongiś nazywano gmach Opery Śląskiej.

W roku 2004 kamienicę o powierzchni 5 tys. mkw kupiła Krystyna Glück za kwotę 200 tys. zł w stanie dobrym. Jak deklarowała nabywczyni budynku, miał tutaj powstać hotel i mieszkania, były także przymiarki do galerii handlowej z myślą o dzieciach. Jednakże od pomysłów minęło siedem lat i pani Glück swoim brakiem zainteresowania posesją, przysparza kłopotów gminie i mieszkańcom. Grzegorz Nowak w rozmowie z lokalnymi mediami. / Fot. Piotr A.Jeleń

Można tylko domniemywać, że celem Krystyny Glück było nabycie parceli w atrakcyjnym punkcie miasta z nadzieją, że w niedługim czasie sama runie, co rozwiązywałoby inwestycję w jej remont.

Jak informuje rzecznik prasowy bytomskiego Urzędu Miejskiego, Katarzyna Krzemińska-Kruczek: - Do sprzedaży doszło za kadencji prezydenta Krzysztofa Wójcika, my tylko dostaliśmy ten problem do rozwiązania. Teraz na podobnych warunkach nikt od gminy w Bytomiu nie kupi kamienicy, gdyż od 2007 roku zmieniliśmy zasady przetargu.

Biedna pani Glück dokupuje przyległy do kamienicy teren


W jednym z wywiadów dla Dziennika Zachodniego, Krystyna Glück powiedziała, że kondycja budynku w momencie jego zakupu daleka była od ideału. Już wtedy przeciekał dach. Miała związane ręce i nie mogła przystąpić do remontu, bo przez pierwszy miesiąc nie otrzymywała kluczy do budynku. A złodzieje w tym czasie nie próżnowali. Później długo starała się o rozbiórkę, nie dostawała jednak na to zgody.

Z kolei w magistracie mówią inaczej. Gmina chciała nawet odkupić kamienicę. / Fot. Piotr A.JeleńJeszcze niedawno kamienica była do uratowania, a nie do burzenia. Trzeba było jednak zainwestować w nią jakiekolwiek pieniądze. Gmina chciała nawet odkupić kamienicę, ale do ewentualnego sprzedania wyznaczono tylko jej część. Miasto chciało kupić całość.

Czas upływał, a właścicielce ani przez myśl nie przemknęło, by podjąć kroki w kwestii remontu. Za to straż miejska i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakładali mandat za mandatem za brak zainteresowania posesją, a także narażaniem zdrowia i życia użytkowników ulic.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Burzenie, niszczenie zabytkowych kamienic, starych, ciekawych obiektów to rzecz niedopuszczalna, która musi być surowo karana!!! W żadnym kraju europejskim (nawet gdy zabytek jest w złym stanie próbuje się różnymi fachowymi metodami go ratować) nie burzy się starej architektury. To rzecz skandaliczna! Prawo o ochronie zabytków musi być w Polsce zaostrzone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od wczoraj, 24 sierpnia wyburzanie ruszyło pełną parą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bytomianin
  • Bytomianin
  • 18.08.2011 11:01

Na chwilę obecną "staruszka" jeszcze stoi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdopodobnie wtorek-środa rozpoczną się prace rozbiórkowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawdę żal, że przez czyjeś wyrachowanie stracimy taki budynek!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.