Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30450 miejsce

Przesłuchanie byłego szefa ABW Witolda Marczuka przed komisją ws. Blidy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-15 12:56

Były szef ABW Witold Marczuk składa zeznania przed sejmową komisją śledczą, która wyjaśnia okoliczności śmierci Barbary Blidy. Świadek był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego BW od listopada 2005 do września 2006 roku.

Członkowie komisji śledczej na początku przesłuchania pytali świadka o jego błyskawiczny awans w ABW od stopnia porucznika do generała. Witold Marczuk na te pytania nie odpowiedział. Najpierw prosił o ich uchylenie, potem oświadczył, że część jego pracy, która została doceniona, dotyczy kwestii operacyjnych, które są objęte tajemnicą.

Pytany o aferę węglową i sprawę pojawienia się w niej nazwiska Barbary Blidy - Witold Marczuk powiedział, że nie przypomina sobie aby w ogóle był informowany, że w obszarze działań ABW w związku z aferą węglową była sprawa Barbary Blidy.

"Wiedziałem o sprawie, która nazywa się 'afera węglowa', ale nie wiedziałem o nazwiskach, o które jestem pytany" - mówił Witold Marczuk. Zapewnił, ze nie zna powodu, dla którego sprawę badania afery węglowej i prowadzenia działań operacyjnych powierzono Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Witold Marczuk powiedział, że nie przypomina sobie, aby funkcjonariusze Agencji zabiegali o przejęcie tej sprawy. Według niego funkcjonariusze ABW nie mogli postępować bezprawnie, bo zdawali sobie sprawę z odpowiedzialności karnej w przypadku jakichś uchybień prawnych czy proceduralnych.

Barbara Blida popełniła samobójstwo ponad rok temu, 25 kwietnia 2007 roku, podczas akcji ABW w jej domu.

Sejmowa komisja śledcza powołana do zbadania tej sprawy, ma wyjaśnić, czy czynności przeprowadzone przez funkcjonariuszy ABW i prokuraturę były legalne i zgodne z obowiązującymi procedurami. Komisja ma też ocenić prawidłowość i legalność postępowania prokuratorskiego wobec Barbary Blidy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.