Facebook Google+ Twitter

Przestępcy są bezkarni, bo nie działa monitoring

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-08-19 13:26

Policjanci i strażnicy graniczni muszą nieraz godzinami zabawiać rozmową legitymowane osoby, czekając na odpowiedź niewydolnego systemu SIS.

Polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce. / Fot. PAPEuropejski komputer Schengen gromadzi w nim wszelkie dane o poszukiwanych osobach i przedmiotach. A wszystko to dlatego, że brakuje przepisów, które stwierdzałyby wprost, że zatrzymanie kontrolowanych w SIS jest legalne i może trwać w polskich warunkach nawet kilka godzin.

O luce prawnej ostrzegają sami funkcjonariusze. Może to spowodować masowe pozwy o odszkodowania. Dziennie takich przypadków może być od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Sprawę bada Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Od początku roku Polska należy do krajów grupy Schengen, które kosztem wzmocnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej zniosły kontrole graniczne między państwami członkowskimi układu. Jednym z warunków przyjęcia Polski do tej grupy było uruchomienie SIS - Systemu Informacyjnego Schengen.

Działa on w Polsce od września ubiegłego roku. Znajdują się w nim dane dotyczące osób poszukiwanych poza granicami naszego kraju, skradzionych przedmiotów czy nielegalnych emigrantów itp. Program komputerowy, dzięki któremu polscy policjanci korzystają z SIS, dostaliśmy za półdarmo od rządu Portugalii.

Od początku działał kiepsko, wieszał się, co Komenda Główna Policji starała się zatuszować, publikując co chwilę informacje o kolejnym zatrzymanym dzięki SIS. Tymczasem okazuje się, że prawdopodobnie wszystkie były bezprawne.

- Nie ma przepisów powszechnie obowiązującego pra-wa określających zatrzymanie osób na czas sprawdzania w systemie SIS ani mówiących, jakie prawa ma osoba, która figuruje w bazie SIS, w związku z jej zatrzymaniem - przyznaje kom. Ireneusz Kobus, prawnik z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.