Facebook Google+ Twitter

Przestrogi dla Polski

Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody nic się z historii nie nauczyły - pisał Hegel.

Sięgam od czasu do czasu po bardzo stare lektury. Mądrość z nich przemawia do mnie nieustannie. Dziesiątki lat, a czasami wieki całe minęły od napisania dzieł wielkich i nadzwyczaj mądrych. Historia nauczycielką życia. „Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody nic się z historii nie nauczyły", pisał Hegel. Teza ta nie wymaga chyba dowodu!

Na wszelki wypadek, beż żadnego mojego komentarza przypomnę co Stanisław Staszic pisał w „Przestrogach dla Polski”:
Kto na sejmikach uczy obywatela zdrady, podstępów, podłości, gwałty? – Panowie.
Kto niewinną szlachtę, najpoczciwiej i najszczerzej Ojczyźnie życzącą, oszukuje, przekupuje i rozpaja? – Panowie. Kto od wieku robił nieczynną władzę prawodawczą, rwał Sejmy? – Panowie.
Kto sądowe magistratury zamienił w targowisko sprawiedliwości, albo w plac pijaństwa, przekupstwa, przemocy? – Panowie. Kto koronę przedawał? – Panowie.
Kto koronę kupował? – Panowie.
Kto obce wojska do kraju wprowadził? – Panowie.
Kto przez nierozsądną, nieskróconą osobistość i dumę ród bitnych Kozaków od Polski oderwał i nieprzyjaciółmi Polski być zmusił? – Panowie.
Kto od pewnego czasu niby to czynność Sejmu powracając, zamienił wolę Narodu w wolę Dworu Moskiewskiego? – Panowie.
Kto przedawał Polaków? – Panowie.
Kto przy rozbiorze kraju brał zagraniczne pensje? – Panowie.
Kto na teraźniejszym Sejmie przeszkadzał do wojska, nie pozwalał na Komisję Wojskową? – Panowie.

Tak jest: panowie przyprowadzili kochaną Ojczyznę do tego stopnia upadku, słabości i wzgardy, z której ją dzisiaj z taką trudnością – dla przeszkody tychże panów! – sama szlachta dźwiga. Rozpustni, lekkomyślni, chciwi i marnotrawni, dumni i podli, dzielność praw zniszczywszy, na wszystkie namiętności wyuzdani panowie byli w Polsce (...) wewnętrznie cieszą się z gwałtu, który ich przeciwników do reszty zniszczy. Żaden z panów nie ruszył się z ofiarą swego majątku i życia na obronę ginącej Rzeczypospolitej. Jedni, którzy, dopokąd z Ojczyzny zyskiwać można było, zebrali znaczne dostatki, używali ich w zaciszu, równie, jakby w najszczęśliwszym czasie Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Widzę, że najnowsze wydarzenia doskonale ilustrują artykuł... A kto wrobił PiS? Pani i to jaka - Renata! Złota reneta...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto w sejmie kupował posłów? Kto pieniędzmi narodu chce spłacać weksle kupionych posłów?...Kto toleruje ten stan rzeczy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaka jest zatem rola pań w dziejach Rzeczypospolitej? Wszystko co złe to panowie, może co dobre to panie? Obiadki i wypieki? Panie dziejku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Suma błędów nie dodaje się wprost, rośnie wykładniczo, pociągając kaskadę innych, często nieodwracalnych, bo są to błędy na żywym organizmie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety każdy Pan poseł uczy się na własnych błędach. Może kiedyś dorobimy się jakiegoś posła, który nie będzie robił zbyt wielu błędów.;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia nie jest matką życia? Nie uczy, my się nie uczymy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ano, panowie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.