Facebook Google+ Twitter

Przesunięcie willi Gruneberga zakończy spory?

Tydzień temu podczas dwudniowej operacji wykonawca Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, firma Strabag przesunęła zabytkowy budynek, tzw. willę Grunebergów o około 40 m.

Willa Gruneberga przesunięta. Na zdjęciu widać betonowe tory, na których na teflonowych podkładkach willa została przesunięta. / Fot. Grzegrz SadowskiZabytkową willę trzeba było przenieść, bo tam gdzie stała będzie przebiegać trasa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. No może nie dokładnie trasa SST, bo willa stała ponad 2,5 metra od ściany oporowej głębokiego wykopu, w którym ma biec linia Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Willa stała tylko na drodze kolektora ścieków, który musi ominąć tory.

W założeniach projektu SST, willa miała być wyburzona, mieszkańcy wywłaszczeni za odszkodowaniem. Jednak mieszkańcy willi, ze względu na zbyt niskie, lub z myślą o zwiększeniu odszkodowań, wystąpili do konserwatora zabytków o uznanie willi za zabytek. Mieszkańcy nagłośnili na tyle sprawę wartości zabytkowej willi, w której przed wojną mieszkał słynny budowniczy organów Barnim Gruneberg, że powstało Stowarzyszenie „Ocalmy zabytek”, które uzyskało poparcie niemieckich sympatyków a w efekcie pozytywną decyzję konserwatora zabytków.

I chociaż miasto mogło przeprojektować kolektor ściekowy przy okazji aktualizacji i uzupełniania dokumentacji, nie zrobiło tego, bo sprawa zaszła już za daleko (czas rozpoczęcia inwestycji gonił) i żadna ze stron nie chciała być w tej sprawie przegraną. Dlatego jesienią 2012 r. miasto wyeksmitowało z willi mieszkańców, a Stowarzyszenie „Ocalmy zabytek”, sprzeciwiło się przeniesieniu dawnej wilii Grunebergów przy ulicy Batalionów Chłopskich 61, na inne miejsce. Jednocześnie wystąpiło do Naczelnego sądu administracyjnego ze skargą o naruszenie praw, przy wywłaszczaniu działki (na której stała willa) i eksmisji mieszkańców.

I chociaż Naczelny Sąd Administracyjny wydał korzystne dla nich (Stowarzyszenia i byłych mieszkańców) orzeczenie, nie wstrzymało to prac wykonawcy przy przygotowaniu przesunięcia willi, a nawet jak twierdzą przedstawiciele Stowarzyszenia „Ocalmy Zabytek”, przyspieszyło prace. Kiedy 15 października działacze stali przed willą i komentowali orzeczenie NSA, przy willi trwały intensywne prace. Z pęknięć w ścianach wyłaniały się strużki pianki. Skąd się tam wzięła? Okazało się, że budynek składa się z dwóch murów: zewnętrznych i wewnętrznych, pomiędzy którymi była wolna przestrzeń, tzw. izolacyjna. Tą przestrzeń zdecydowano się wypełnić pianką, która miała spełnić dwa zadania: stabilizację konstrukcji w czasie operacji przesunięcia i ocieplającą obiekt w przyszłości.

Jednocześnie robotnicy przygotowywali fundamenty pod szyny, po których budynek miał być przesunięty o kilkadziesiąt metrów. Rozebrano dach i zmurszałe kominy, wyjęto i zamurowano okna i drzwi, bo w nowe miejsce w całości przemieszczone będą same mury. Uznane za najcenniejsze, drewniane elementy wnętrza willi zostały zdemontowane i zabezpieczone. Ten sam los spotkał strop piwnicy. Willa została odcięta od fundamentów specjalnymi piłami i osadzona na stalowym ruszcie. Fundament pod niego był już przygotowany.

Przesuwanie willi rozpoczęło się w piątek przed południem, na swoim nowym miejscu budynek stanął w sobotę późnym wieczorem. Willa była mozolnie przesuwana na szynach na teflonowych podkładkach za pomocą lin i siłowników z prędkością 3 m/godz. na odległość ponad 40 m. Gdy willa stanęła nad swoimi nowymi fundamentami, trzeba ją było jeszcze nieznacznie obrócić (o niespełna 15 stopni). Następnie specjalny siłownik zamontowany pod spodem nasunął willę dokładnie na fundament. Operację „przesunięcia” willi Gruneberga zakończy podlewa betonowa, która połączy budynek z nowym fundamentem.

Czy zakończy, to spory: zarząd miasta – Stowarzyszenie „Ocalmy zabytek”, byli mieszkańcy, zobaczymy już w niedalekiej przyszłości?.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A jednak zakończyło!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba jednak nie zakończy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.