Facebook Google+ Twitter

Prześwietlamy Sejm VIII kadencji

Którzy posłowie składają najwięcej interpelacji. Prześwietlamy sejmowych reprezentantów, którzy obecnie zasiadają w ławach sejmowych.

 / Fot. Fundacja Media 3.0Interpelacja to wystosowane przez posła pytanie kwestionujące jakieś działania. Wysyłane jest za pośrednictwem marszałka Sejmu do premiera lub podległych mu ministrów. To jedna z form kontroli działalności polityków przez innych polityków, a zatem pośrednio - przez obywateli. Którzy posłowie złożyli ich najwięcej i które partie są pod tym względem najaktywniejsze?

Interpelacje są głównie bronią opozycji, choć w tej kadencji Sejmu najczęściej składają je (per capita) posłowie Kukiz'15. Na jednego posła tej partii przypada średnio 1,65 interpelacji. Najgorzej pod tym względem wypada Nowoczesna Ryszarda Petru - tylko 0,17 interpelacji na posła. W ujęciu ogólnym (nie per capita) najbardziej aktywną partią jest PiS, a najmniej aktywną - Nowoczesna.

Anna Sobecka z PiS znów - podobnie jak we wrześniu - stoi na czele najbardziej aktywnych pod względem interpelacji posłów. W ósmej kadencji Sejmu złożyła już 40 interpelacji. Na drugim miejscu jest Małgorzata Niemczyk z PO (14 interpelacji). Warto jednak pamiętać, że niektórzy posłowie sztucznie zawyżają swoją aktywność. Przykład płynie z VII kadencji Sejmu. Wówczas Mariusz Antoni Kamiński (PiS) interpelował w sprawach wywiązywania się z obowiązków polskich ambasadorów. Każdego z osobna... Głośnym echem w poprzednim Sejmie odbiła się też interpelacja nr 34164 złożona przez posła Henryka Siedlaczeka (PO). Zatytułowano ją: "Gwiezdne wojny: przebudzenie mocy". Poseł, w trosce o interesy fanów "Gwiezdnych Wojen", prosił resort kultury o to, by ten przyspieszył premierę najnowszego filmu serii, tak aby polscy fani mogli go zobaczyć w tym samym dniu co inni Europejczycy.

Póki co VIII kadencja Sejmu nie może "pochwalić się" podobnymi przykładami. Posłowie składają interpelacje głównie dotyczące próśb o inwestycje w regionach, z których pochodzą. Fundacja Media 3.0 wciąż będzie się przyglądać aktywności polskich posłów.

Wszystkie interpelacje znajdują się na stronach sejmowych (link: http://search.sejm.gov.pl/SejmSearch/ADDL.aspx?DoSearchNewByIndex).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.