Facebook Google+ Twitter

Prześwit w Świcie. Na kinomanów czeka Tarkowski, Allen, Hoffman

Prawdziwy natłok wartościowych filmów czeka na nas już pod koniec listopada w warszawskim kinie „Świt”. Będzie klasyka i nowości, pokazy na klatce schodowej na Bródnie i debata kulturoznawców.

 / Fot. Materiały własneKolejna, trzecia już edycja Przeglądu Filmów Wartościowych „Prześwit”, która odbędzie się 25-27 XI 2011 r. w warszawskim kinie „Świt” zdaje się udowadniać, iż istnieje dziś potrzeba oglądania filmów, mających nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale i twórczo penetrujących wymiar duchowy czy religijny ludzkiego życia.

Bródno kocha kino


Widzowie "Kino Klatka" / Fot. Michał Mioduszewski3. Przegląd Filmów Wartościowych stanowi część projektu „Bródno kocha kino” realizowanego przez warszawskie kino „Świt”, którego celem jest edukacja filmowa młodzieży oraz promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze. Z tego właśnie powodu dojdzie do niezwykłego połączenia pokazów w sali kinowej z pokazami filmów na klatce schodowej bloku przy ulicy Krasnobrodzkiej 13 w Warszawie. Za sprawą projektu Pawła Althamera "Staircase", zmieniającego przestrzeń wejścia klatki schodowej w przyjazną strefę, mogą odbywać się tam seanse kinowe. Niezależne „Kino Klatka”, prowadzone przez Michała Mioduszewskiego, wydaje się być pierwszym w Polsce tego typu projektem, łączącym wyjątkową przestrzeń klatki schodowej dużego bloku mieszkalnego z miejscem kontaktu z wielką sztuką filmową. W tej edycji przeglądu widzowie „Kino Klatka” będą mogli zobaczyć wartościowe filmy rosyjskie.

Wydarzeniem, którego nie wolno przeoczyć w czasie przeglądu, będzie pokaz 25 XI o godz. 20 nieśmiertelnego filmu „Generał” Bustera Keatona, połączony z premierowym wykonaniem nowej muzyki do tego filmu autorstwa warszawskiego multiinstrumentalisty Marcina Pukaluka, który wygrał konkurs na muzykę do tego filmu.


Dokąd prowadzi nas stalker?


Patronem w poszukiwaniach wartościowych filmów pozostaje dla autorów przeglądu niezmiennie Andriej Tarkowski, który z bezkompromisowego poszukiwania pełnej prawdy o człowieku uczynił swój znak rozpoznawczy.
Wedle rosyjskiego mistrza kina film „Przygotować nasze dusze do percepcji i recepcji dobra” - temu wielkiemu wyzwaniu sprostał Tarkowski w swym arcydziele „Stalker”, będącym opowieścią o przewodniku, który chce pokazać ludziom to, co w życiu najważniejsze. W „Stalkerze” kreśli Tarkowski postać tajemniczego przewodnika, którego zachowanie postronnym wydaje się nielogiczne, a on sam w świecie, który chce rządzić się twardymi prawami, jest jak postać z innej epoki. Lecz jednak czujemy, że to on strzeże prawdy, pełnej prawdy o człowieku, gdyż zna ludzkie wnętrze i umie odczytać prawdziwe potrzeby ludzkiego serca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.