Facebook Google+ Twitter

Przeszkody na trasie Gazociągu Północnego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-23 11:30

Na trasie planowanego Gazociągu Północnego, który ma prowadzić, przez Bałtyk, z Rosji do Niemiec odkryto wiele niebezpiecznych pozostałości po wojnach. Ich usuwanie może poważnie zagrozić czystości wód morskich.

Na odcinku biegnącym wzdłuż fińskiego brzegu znaleziono 31 rodzajów morskich bomb, torped i pocisków z okresu obu wojen światowych. Na wodach tych stawiali zapory minowe Rosjanie, Niemcy, Finowie, a nawet Brytyjczycy.Te niebezpieczne przedmioty nie mogą być inaczej usunięte niż poprzez doprowadzenie do ich podwodnych eksplozji.

Fińscy i Szwedzcy eksperci ostrzegają, że takie wybuchy, przeprowadzane na niemal przemysłową skalę, poważnie narusza osady denne. Gromadziły się w nich od stuleci najróżniejsze substancje - od niegroźnych po tak niebezpieczne jak np. metale ciężkie. Chemikalia te ponownie zostaną wymieszane z wodami Bałtyku w rozmiarach, których nie potrafimy ocenić.

Raport szwedzkiego Instytut Obrony Powszechnej przypomina też, że podczas kontrolowania korytarza szerokości 50 metrów i długości 1200 km będącego trasą gazociągu na pewno nie znaleziono wszystkich zatopionych wojennych pozostałości. Część jest np. ukryta w dennych osadach. Mogą one niespodziewanie wybuchać, pobudzone pobliską tzw. kontrolowaną eksplozją.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.