Facebook Google+ Twitter

Dokąd zmierza kapitalizm?

20 września w redakcji tygodnika "Polityka" odbyła się piąta już debata z cyklu "Dokąd zmierza kapitalizm", organizowana przez Zielony Instytut i Fundację im. Friedricha Eberta - przedstawicielstwo w Polsce, pod patronatem Radia TOK FM.

 / Fot. Zielony InstytutDebatę otworzyli Bogumił Kolmasiak z Zielonego Instytutu i Knut Dethlefsen z Fundacji im. F. Eberta.

W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez red. Wawrzyńca Smoczyńskiego z "Polityki" udział wzięli Dariusz Szwed, polityk Zielonych, Danuta Hubner - europosłanka PO, Ryszard Kalisz - poseł SLD, Elżbieta Mączyńska - prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Andrzej Potocki, wieloletni poseł Unii Wolności, obecnie członek zarządu Stronnictwa Demokratycznego.

Debatę rozpoczął red. Smoczyński, nawiązując do marcowej debaty tygodnika "Polityka" w związku z wydaniem publikacji "Trzęsienie kapitalizmu". "Ogólna konkluzja była taka, że kapitalizm wychodzi z kryzysu obronną ręką, natomiast demokracja przegrywa, jest krucha" - nawiązał do marcowej debaty Smoczyński, dodając, że ta debata będzie prowadzona z zielonej perspektywy.

 / Fot. Zielony InstytutZdaniem Dariusza Szweda, szefa Rady Programowej Zielonego Instytutu, ostatnie 30 lat zostało na poziomie globalnym zdominowane przez turbokapitalizm, kapitalizm kasyna. Według Szweda obecnie mamy do czynienia z kryzysem nie tylko społecznym i gospodarczym, ale również ekologicznym. Przypomniał o konstytucyjnym zapisie "zasady zrównoważonego rozwoju". Jego zdaniem obszar kapitalizmu jest nieodłącznie związany z demokracją. Postawił tezę, że największą bańką spekulacyjną było oddzielenie ekonomii od świata realnego, matki ziemi. Pieniądz papierowy miał przestać być związany z jakimkolwiek dobrem występującym w przyrodzie, po odrzuceniu parytetu złota i niezastąpieniu go żadnym innym sensownym rozwiązaniem. Dodał, że mamy do czynienia z ogromnym wzrostem wykluczenia społecznego, wzrost gospodarczy nie sprzyja jego równej dystrybucji. "Zdaniem ruchu Zielonych ekonomia stała się domeną finansów, które nie są regulowane demokratycznie i stała się domeną spekulacji. Nową przestrzenią tej spekulacji jest nieetyczny handel żywnością, co powoduje różnego typu kryzysy, a nawet głód" - skonkludował.

Danuta Hubner stwierdziła, że europejski model kapitalizmu jest bardzo silnie obudowany instytucjami demokratycznymi. Jej zdaniem poziom skomplikowania świata przerasta możliwości percepcji świata politycznego. Zwróciła uwagę, że wycofywanie się państwa ze swoich tradycyjnych ról mają początki w czasach "Reaganomiki" i "Thacheryzmu". "Osłabiliśmy zdolność państwa do realizowania tego, co powinno być jego odpowiedzialnością" - dodała. Według niej, Europa nie powinna mieć wymiaru ani prawicowego, ani lewicowego, ale wyważać różne racje, pomiędzy przekonaniem o potrzebie permanetnej interwencji państwowej, a naturalną potrzebą wolności gospodarczej. "Nowa architektura polityki społecznej może być ważniejsza od polityki przemysłowej" - powiedziała Hubner. Według europosłanki PO, Europa zaczyna się podczas kryzysu dzielić. "Dwie prędkości to nie obsesje, ale fakt". Zdaniem Hubner dziś państwo musi być wielofunkcyjne i być kimś, co wywołuje zmianę, wbrew naturalnej tendecji do petryfikacji i zachowawczości. Hubner dodała, że głównym pytaniem współczesnego kapitalizmu jest "jak powinno wyglądać nowe państwo".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Właśnie zauważyłem, że jest Pan z Łodzi, tam odbędzie się kolejna debata z cyklu Dokąd zmierza kapitalizm? Wśród potwierdzonych gości na razie lewicowy publicysta, Piotr Szumlewicz i oczywiście Dariusz Szwed, opiekun merytoryczny projektu. Szczegóły wkrótce, również na portalu link tylko dogramy szczegóły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na tych debatach staramy się prezentować trochę inne spojrzenie niż w głównym nurcie. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że punktem wyjścia jest koncepcja Zielonego Nowego Ładu (darmowa publikacja do pobrania stąd: http://zielonyinstytut.pl/download/internet_zielony_nowy_lad_pl.pdf), przygotowana pod redakcją Dariusza Szweda. Może odwiedzić Pan kiedyś którąś z naszych debat? Zamierzamy zjeździć z tym cyklem całą Polskę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ku mojemu zaskoczeniu parą osób zaczęło przecierać oczy i spoglądać spoza neoliberalnych okularów na rzeczywistość. To jednak trochę za mało, aby dostrzec ją w pełni i o wiele za mało, aby zmienić ją na lepsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.