Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7325 miejsce

Przetańczyć 20 lat! Jubileusz Kieleckiego Teatru Tańca

Kieleckiemu Teatrowi Tańca, jednemu z trzech instytucjonalnych teatrów tego typu w Polsce stuknęła dwudziestka! Jubileuszową galę zaplanowano na 11 grudnia 2015 roku.

Kielecki Teatr Tańca podczas Dymarek w Nowej Słupi (2010 r.) / Fot. Krzysztof KrzakHistoria Kieleckiego Teatru Tańca rozpoczęła się - paradoksalnie - w Olsztynie, gdzie w grudniu 1995 roku na scenie tamtejszego Teatru im. Stefana Jaracza Elżbieta Szlufik wraz ze swoim prywatnym zespołem tanecznym przedstawiła trzyczęściowy spektakl zatytułowany "Uczucia" z własną i Piotra Galińskiego (znanego m.in. z jurorowania w "Tańcu z gwiazdami"). Zachęcona powodzeniem przekształciła zespół w stowarzyszenie zatrudniające etatowych tancerzy. Jednym z nich był Grzegorz Pańtak, z którym wkrótce połączyły ją nie tylko zawodowe więzy. Dziś państwo Pańtakowie wspólnie kierują Kieleckim Teatrem Tańca, który na stałe wpisał się w pejzaż artystyczno - kulturalny Kielc i Polski. Od 2013 roku kielecka placówka jest instytucją artystyczna wpisaną do rejestru Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przez dwie dekady KTT zrealizował 64 spektakle, 4 widowiska i 3 megaopery, w tym także we współpracy z polską Operą Narodową, Operą Wrocławską, Teatrem Niederbayern w Niemczech i Operą Izraelską ("Traviata" i "Carmina Burana"). Współpracowali z takimi reżyserami, jak Michał Znaniecki i Krzysztof Jasiński oraz choreografami, wśród których byli m.in. Katarzyna Skawińska, Ira Nadia Kodiche, Zofia Rudnicka, Beate Vollack, Thierry Verger, Witold Jurewicz, Sławomir Woźniak, Tancerki Kieleckiego Teatru Tańca (2010 r.) / Fot. Krzysztof KrzakAlain Bernard i Bill Goodson. Do najważniejszym przedsięwzięć teatru jego twórcy i dyrektorzy zaliczają udział w koncercie oraz filmie muzyczno - baletowym nominowanym do nagrody EMMY "Siedem Bram Jerozolimy" z okazji 75. urodzin Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, organizację i realizację widowiska taneczno - muzycznego "Chopin4" z okazji Roku Chopinowskiego (2010 r.), oprawa taneczna koncertów Czesława Niemena i Justyny Steczkowskiej czy udział w prawykonaniach z Filharmonią Świętokrzyską dużych form muzycznych: "Pasji" Pawła Łukowca (2006), "Zdarzyło się w Jeruzalem" Krzesimira Dębskiego (2008). Spektakle Kieleckiego Teatru Tańca były wielokrotnie nagradzane na przeglądach i festiwalach w kraju i zagranicą, podobnie jak indywidualne osiągnięcia jego tancerzy i choreografów.

Równolegle z działalnością artystyczną Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak prowadzą działalność edukacyjną w szkole tańca, do której uczęszcza dziś około 1,5 tysiąca pasjonatów tej niełatwej sztuki w różnym wieku. Zajęcia prowadzi dwudziestu stałych nauczycieli, a na specjalne kursy i warsztaty gościnnie zapraszani są najwybitniejsi choreografowie. Od 15 lat KTT jest organizatorem Festiwalu Tańca w Kielcach.Wicedyrektor KTT, Grzegorz Pańtak we fragmencie spektaklu Niemen (2010 r.) / Fot. Krzysztof Krzak

Podczas gali 20 - lecia Kieleckiego Teatru Tańca, która rozpocznie się 11 grudnia br. o godz. 19 na dużej scenie przy placu Moniuszki będzie można obejrzeć wystawę fotografii dokumentujących historię i dokonania formacji, filmy retrospektywne, fragmenty spektakli "Monochrome" z choreografią Jacka Przybyłowicza, "Stół bez szczęścia" (choreografia: Elżbieta Szlufik-Pańtak) i "Sen Jakuba" Grzegorza Pańtaka. Swoją premierę natomiast będzie miał dwuczęściowy spektakl "Stymulacja ciała" stanowiący collage znanych utworów jazzowych w opracowaniu choreograficznym dyrekcji Kieleckiego Teatru Tańca i z udziałem jego wiodących tancerzy, wśród których zobaczymy: Grację Górniak, Alicję Horwath-Maksymow, Ewelinę Kubot-Łącką, Annę Kuc, Monikę Kuc-Piechotę, Pamela Paprotę, Paulinę Patynę, Annę Piotrowską, Joannę Polowczyk, Martę Rolską, Martę Starostecką, Arkadię Ślósarską, Joannę Wachnienko, Liliię Zakharovą, Izabelę Zawadzką, Małgorzatę Ziółkowską, Josè Alvesa, Krzysztofa Dziarmagę, Marcosa De Limę, Jana Madeja, Mateusza Pietrzaka, Tomasza Słomkę, Aleksandra Staniszewskiego i Kamila Zdańkowskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.