Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3645 miejsce

PRZETAŃCZYĆ CAŁĄ NOC! Cały ten musical / SELLINARIUM w TWŁ

PRZETAŃCZYĆ CAŁĄ NOC! Cały ten musical. Gość: dr Jacek Mikołajczyk. 26 lutego 2017, godz. 12:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi

Dwudziestowieczny, a zatem młodszy brat opery i operetki. Urodził się w Ameryce, dziś jego przeboje wystawiane są w teatrach na wszystkich kontynentach. Kiedyś mówił (śpiewał?) głównie językiem jazzu, z czasem stał się muzycznym poliglotą, wciągając w swoją orbitę rock, pop, a niedawno nawet hip-hop. Pod względem popularności, w globalnym świecie rozrywki może stanąć w szranki z Hollywood czy największymi gwiazdami muzyki popularnej. Musical – gatunek, który w ciągu kilkudziesięciu lat podbił światowe sceny muzyczne. O jego historii, najbardziej charakterystycznych odmianach oraz o tym, w jakim kierunku wydaje się zmierzać obecnie, opowie Jacek Mikołajczyk, historyk musicalu i reżyser teatralny. Wspomni o musicalowych „evergreenach”, takich jak My Fair Lady Fredericka Loewego czy West Side Story Leonarda Bernsteina, ale również o „megamusicalach” Andrew Lloyd Webbera oraz o Hamiltonie Lina-Manuela Mirandy, najnowszym, rewolucyjnym hicie Broadwayu.


dr Jacek Mikołajczyk
Teatrolog, reżyser, tłumacz. Adiunkt w Zakładzie Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego, gościnnie wykładał również m.in. na University of Washington w Seattle. Stypendysta Fulbrighta. Specjalizuje się w historii musicalu i teatru muzycznego w Polsce i na świecie. Autor kilku książek, m.in. Musical nad Wisłą. Historia musicalu w Polsce w latach 1957-1989 oraz Operetka przy Nowym Świecie. Historia teatru muzycznego w Gliwicach w latach 1952-2015. W latach 2002-2014 kierownik literacki Gliwickiego Teatru Muzycznego. Przetłumaczył na język polski kilkanaście musicali, m.in. Hair, 42 ulicę, Tarzana i Przebudzenie wiosny. W 2015 roku debiutował jako reżyser teatralny, wystawiając w Gliwickim Teatrze Muzycznym we własnym przekładzie musical Rodzina Addamsów. Przedstawienie to zostało wyróżnione nagrodą Złota Maska dla najlepszego reżysera. W 2016 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu wyreżyserował, również we własnym przekładzie, Zakonnicę w przebraniu. W Programie Drugim Polskiego Radia prowadzi z Marcinem Zawadą autorską audycję „Ten cały musical”.


SELLINARIUM, czyli nowy projekt edukacyjno-kulturalny Teatru Wielkiego w Łodzi skierowany przede wszystkim do starszych miłośników sztuki operowej: seniorów, dorosłych i młodzieży akademickiej i ponadgimnazjalnej, obejmuje seminaria i wykłady poświęcone literaturze, malarstwu, architekturze i wielu innym przejawom kultury, ale także przyrodzie, polityce czy kulinariom – zawsze jednak w powiązaniu z muzyką i teatrem operowym. Mocnym punktem spotkań będą zapraszani goście, specjaliści w swoich dziedzinach. Prowadzenie: Michał J. Stankiewicz. Na SELLINARIUM zapraszamy w ostatnią niedzielę miesiąca w południe.

Bilety w cenie 15 zł
do nabycia:
na stronie: http://www.operalodz.com/ lub www.bilety24.pl
dzięki aplikacjom mobilnym do pobrania ze strony www.operalodz.com
w kasie Teatru - tel. 42 633 77 77.

Zgłoszenia: BOW
tel. 42 633 31 86, 42 647 21 22
e-mail: widz@teatr-wielki.lodz.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.