Facebook Google+ Twitter

Przeterminowana wyborcza kiełbasa- fundusz KEN do likwidacji

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-14 11:26

Fundusz im. Komisji Edukacji Narodowej ma zostać zlikwidowany. Resort edukacji przygotował już projekt. Zgodnie z obawami krytyków, okazał się on źle przygotowaną „kiełbasą wyborczą”.

Obiecane pieniądze na wyrównywanie szans edukacyjnych nigdy nie trafiły do samorządów.

– Posłowie SLD przepchnęli projekt na ostatnim posiedzeniu Sejmu poprzedniej kadencji. Liczyli chyba, że będzie to dobry chwyt przedwyborczy – twierdzi Ewa Kulik-Bielińska, dyrektor ds. informacji i rozwoju Fundacji im. Stefana Batorego. Przypomina, że wady ustawy o Funduszu im. KEN wytykali nie tylko posłowie opozycji, ale nawet prezydent i rząd. Politycy PiS deklarowali, że Fundusz zniknie zaraz po przejęciu przez nich władzy. – Znalazły się jednak pilniejsze zadania – tłumaczyło ministerstwo edukacji.

Ustawa weszła w życie rok temu. W 2005 r. na stypendia dla uczniów zarezerwowano w ramach funduszu 103 mln zł z budżetu państwa, jednak pieniądze te nie trafiły do gmin na pomoc czniom. Z powodu licznych błędów prawnych nie udało się bowiem wydać stosownego rozporządzenia
wykonawczego.

Fundusz dostaje pieniądze z budżetu, które podatnicy mogli, ale nie przekazali, organizacjom pozarządowym w ramach odliczania 1 proc. podatku z PIT na społecznie pożyteczne cele.

- Ta ustawa to kuriozum. Od samego początku samorządy lokalne alarmowały, że wejście w życie ustawy o Funduszu im. KEN spowodowałoby powstanie podwójnego systemu pomocy materialnej dla dzieci i młodzieży szkolnej – podkreśla Kulik-Bielińska.

OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.